Zamość: Czytali „żywe książki”w międzynarodowym gronie.

0
681
- reklama-

Zamojskie Stowarzyszenie HEureka Generator było realizatorem projektu zatytułowanego „Przeczytaj mnie” opartego na idei Żywej Biblioteki, w którym brała udział młodzież z Polski, Czech, Północnej Macedonii, Rumunii i Łotwy.

Żywa Biblioteka to międzynarodowy ruch na rzecz praw człowieka i różnorodnego społeczeństwa, który stosuje prostą metodę spotkania i rozmowy do przeciwstawiania się uprzedzeniom i dyskryminacji.

„- Wiedzę o metodzie ‘Human Library’ w jej profesjonalnej formie rozwinęliśmy w zeszłym roku  w trakcie międzynarodowego kursu szkoleniowego w Czechach. Jedną z trenerek była tam Dorota Mołodyńska-Küntzel, która propaguje tę ideę w naszym kraju” – mówi Andrzej Smyk prezes Stowarzyszenia HEureka Generatori pomysłodawca przedsięwzięcia.

– „W Żywej Bibliotece zamiast klasycznych książek, pożyczamy osobę, która narażona jest na stereotypowe postrzeganie lub zetknęła się w stosunku do siebie z uprzedzeniami. Według  ustalonej struktury możemy taką osobę przeczytać poznając jej historię i związane z tym uczucia. Czytelnik otrzymuje tutaj wiedzę z pierwszej ręki i może sam sformułować  opinię o drugim człowieku, nie bazując na – często nieprawdziwych –  informacjach np. wziętych z internetu” – dodaje.

W trakcie 9-dniowego, międzynarodowego spotkania uczestnicy wymieniali się doświadczeniami dotyczącymi swojej aktywności społecznej, przeprowadzili symulację Żywej Biblioteki, a następnie od podstaw przygotowali  wydarzenie  z zastosowaniem tej metody w dwujęzycznej szkole podstawowej „Smart School”.

Do biblioteki zawitali uczniowie tej szkoły, na których czekały książki z różnorodnymi problemami: „Moje aktywne życie z niepełnosprawnością fizyczną”; „Moje życie z epilepsją”; „Jestem przedstawicielem mniejszości narodowej w kraju, w którym mieszkam”; „Walczę z bulimią”;  „Bullying w szkole”. Po lekturze byli bardzo zadowoleni , ponieważ w krótkim czasie zdobyli ciekawą wiedzę.

 – „  Z przedstawicielami Stowarzyszenia HEureka Generator znamy się od ponad 3 lat. Cieszę się, że w trakcie tego projektu  mogłem być jedną z książek i jednocześnie podzielić się moim doświadczeniem związanym ze stosowaniem tej metody w Czechach i na Słowacji – mówi Martin Karen, specjalny gość projektu i doświadczona ‘”żywa książka” ze Słowacji.

Projekt „Przeczytaj mnie” realizowany w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, Sektor „Młodzież” dobiegł końca, a obecnie wszyscy jego partnerzy prowadzą działania upowszechniające i wzmacniające widoczność wspólnych działań. Potrwają one do połowy maja 2019 roku.

Placówki edukacyjne (szkoły, biblioteki, świetlice) z Zamościa i okolic, które chciałyby bliżej poznać ideę „Żywej Biblioteki’” proszone są o kontakt się ze Stowarzyszeniem HEureka Generator (www.heurekagenerator.pl).

Poniżej relacja wideo z wydarzenia

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments