Oni wiedzą, jak zapobiegać pożarom [ZDJĘCIA]

0
592
- reklama-

W dniu 26 marca br., w Komendzie Miejskiej PSP w Zamościu, przeprowadzono XLII eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Zwycięzcy miejsc I-III w nagrodę otrzymali deskorolki elektryczne, głośniki przenośne, słuchawki. Dla pozostałych uczestników oprócz pamiątkowych dyplomów przewidziano maskotki strażackie. Laureaci (pierwsze miejsca w poszczególnych grupach wiekowych) uzyskali prawo reprezentowania powiatu w eliminacjach wojewódzkich Turnieju, które odbędą się w dniu 25 kwietnia w Ośrodku Szkolenia KW PSP w Lublinie.  

Do turnieju przystąpiło 26 uczestników – zwycięzców eliminacji gminnych z terenu 11 gmin powiatu zamojskiego. Turniej był zorganizowany w trzech grupach wiekowych dla: uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pierwszy etap eliminacji polegał na rozwiązaniu testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 20 pytań. Najlepsze osoby z każdej grupy zakwalifikowały się do ścisłego finału – eliminacji ustnych, w którym trzeba było udzielić szerszej odpowiedzi na kolejne, dość trudne pytania. Wyniki eliminacji powiatowych przedstawiają się następująco:

I GRUPA – uczniowie klasy I-VI szkół podstawowych

  1. Miłosz Kisieliński – SP w Łabuniach
  2. Eryk Sałamacha – SP w Dębowcu  
  3. Karol Pieczykolan – SP w Wierzbie

II GRUPA – uczniowie klasy VII, VII i klasy III gimnazjum

  1. Mateusz Brodziak  – ZS w Krasnobrodzie 
  2. Gabriela Chlebowska – Gimnazjum w Starym Zamościu
  3. Natalia Walas – SP w Tworyczowie

III GRUPA – uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

  1. Marcin Malec –  III LO w Zamościu
  2. Jakub Paszko – CSzM w Zamościu 
  3. Mateusz Gromek – LO w Krasnobrodzie 

Jak powszechnie wiadomo najtańszą formą przeciwdziałania wystąpieniu różnego rodzaju zagrożeń jest odpowiednia profilaktyka. W tego rodzaju działalność w pełni wpisuje się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”, który ma na celu odpowiednie kształtowanie świadomości młodych ludzi w kwestii  ogólnie rozumianego bezpieczeństwa pożarowego w szczególności: znajomości przepisów przeciwpożarowych, zagrożeń powodowanych przez tlenek węgla. Ponadto Turniej systematyzuje, wiedzę na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej jak również pielęgnuje
i utrwala historię i tradycję ruchu strażackiego. Liczymy, że wiadomości uzyskane przez młodych ludzi, w ramach tego Turnieju, zaprocentują w przyszłości, kształtując odpowiednie zachowania w przypadku wystąpienia różnych zagrożeń. 

Fundatorami nagród rzeczowych byli: Komendant Główny PSP, Starostwo Powiatowe w Zamościu. Poczęstunek, dyplomy i drobne upominki w postaci maskotek strażackich ufundował Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
w Zamościu.

Zmagania turniejowe uświetnili swoja osobą: Stanisław Grześko starosta zamojski,
st. bryg. Jacek Sobczyński komendant miejski PSP, druh Kazimierz Mielnicki Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zamościu wraz z druhem Piotem Koczułapem wiceprezesem oraz płk w st. spocz. Mieczysław Skiba.  

info: Oficer Prasowy KM PSP w Zamościu mł. bryg. Andrzej Szozda 


0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments