Kolumbarium w Zamościu – jest już gotowe! 

0
3209

Kolumbarium wybudowano na Cmentarzu zlokalizowanym w centrum Zamościa przy ul. Bołtucia. Budowla widoczna jest również od ul. Wyszyńskiego.

Długo wyczekiwane przez mieszkańców Zamościa i okolic Kolumbarium jest już gotowe. Dobra lokalizacja znacznie ułatwia dostęp osobom odwiedzających zmarłych.

Kolumbarium wzbudza duże zainteresowanie wśród osób odwiedzających cmentarz, ponieważ nie każdy do tej pory wiedział o takiej możliwości pochówku w niszy urnowej. Już w trakcie budowy kolumbarium wzbudzało ogromne zainteresowanie, odwiedzający cmentarz pytali, jak będzie wyglądać obiekt.

Obiekt jest monitorowany – stały monitoring zapewnia bezpieczeństwo osobom odwiedzających zmarłych, pochowanych w Kolumbarium monitorując obiekt o każdej porze.

Kolumbarium jest wykonane z kamienia naturalnego – ściany obłożono elementami granitowymi w kolorze beżowym, natomiast wykończone zostało parapetami oraz tablicami z granitu w kolorze brązowym, gdzie każda z płyt zakrywających niszę jest zamknięta na 4 mosiężne rozety.

Całość obiektu dopełniają alejki piesze, wykończone charakterystycznie postarzanym brukiem w kolorze kasztanowym, przez co komponuje się to odpowiednio z najbliższym otoczeniem.

Dopełnieniem tego niespotykanego obiektu jest roślinność – tuje Szmaragd w formie spirali pomiędzy przestrzenią oddzielającą ściany oraz małe zielone krzewy w formie kul przylegających do alejek.

Kolumbarium składa się z sześciu ścian, a w każdej z nich znajduje się 27 nisz, co łącznie daje 162 nisze. W każdej z nisz można złożyć od 1 do nawet 4 urn, w zależności od woli właściciela niszy, co stwarza możliwość złożenia 648 urn z prochami osób zmarłych w całym obiekcie

Zazwyczaj tego typu obiekty do jednej niszy mogą pomieścić maksymalnie 2 urny. Tutaj to aż 4 urny w niszy.

Kolumbarium jest obiektem z niszami, w których składa się urny z prochami osób zmarłych. Przeznaczone jest dla osób, które dla siebie lub swoich najbliższych wybierają, jako formę pochówku kremację.

Nabożeństwo żałobne odbywa się w kościele, gdzie jest odprawiana msza przy urnie z prochami zmarłego.

Na urnie przyklejona jest tabliczka z inskrypcją, ustawiany jest również portret osoby zmarłej przepasany kirem (czarną wstążką) – po zakończeniu nabożeństwa kondukt żałobny wraz z księdzem udaje się na cmentarz, gdzie następuje poświęcenie urny z prochami zmarłego, po czym zostaje ona złożona do niszy, która jest miejscem złożenia urny z prochami na wieczny spoczynek. Po złożeniu urny nisza jest zamykana granitową tablicą, na której wypisywane są inskrypcje osoby zmarłej.

W odróżnieniu do tradycyjnego pochówku w trumnie, gdzie trumna z ciałem składana jest w grobowcu, forma ta niesie za sobą konieczność postawienia nagrobka granitowego, co jest dodatkowym kosztem dla rodziny zmarłego. W przypadku wyboru formy pochówku poprzez kremację i złożenie urny w kolumbarium najbliższej rodzinie odchodzi koszt postawienia nagrobka ze względu na fakt, iż kolumbarium jest już wykończone i wykonuje się tylko inskrypcje osoby zmarłej na tablicy granitowej. Inskrypcje na tablicach są wykonywane zgodnie z zaleceniami autora projektu, które zapewniają zachowanie spójności całości obiektu po jego wykorzystaniu zgodnie z jego przeznaczeniem, co reguluje regulamin obiektu.

Po pochówku istnieje możliwość zamontowania na tablicy inskrypcyjnej zamykającej nisze mosiężnego flakonika i znicza z kryształem na elektryczny wkład.

Wykonawcą kolumbarium jest Firma Kamieniarska Road Memory Sławomir Chudoba               posiadająca Centrum Kamieniarskie w Grabowcu, Hrubieszowie i Zamościu.

Właścicielem jest Mistrz Kamieniarstwa Sławomir Chudoba – firma posiada duże doświadczenie w realizacji tego typu obiektów i może się pochwalić wieloma pracami związanym z kamieniem naturalnym, głównie granitem i marmurem na terenie całego kraju.

Firma, która wybudowała kolumbarium, zajmuje się również jego obsługą w zakresie demontażu i montażu płyt zakrywających i wykonywania inskrypcji na tablicach nagrobnych. Dysponuje również specjalnymi akcesoriami potrzebnymi do przeprowadzenia uroczystości na cmentarzu w tym między innymi specjalnym stolikiem na urny.

Road Memory to również Firma Pogrzebowa, która świadczy kompleksowe usługi pogrzebowe najnowszymi, specjalistycznymi karawanami, przystosowanymi do transportu urn wraz z ich odpowiednim zabezpieczeniem.

Usługi świadczy w zakresie obsługi uroczystości pogrzebowych i kompleksowej kremacji wraz z transportem zmarłego i sprzedażą urn, które można obejrzeć w biurze na terenie cmentarza, gdzie znajduje się ich duża wystawa.

Najczęściej klienci decydują się na urny kamienne z onyksu, marmuru, granitu – ze względu na ich długowieczną trwałość i ładny, niespotykany wygląd, gdyż w takim przypadku każda jest niepowtarzalna ze względu na swoje naturalne pochodzenie.

Firma Kamieniarska Road Memory Sławomir Chudoba wykonuje również tradycyjne nagrobki granitowe, artystyczne rzeźby w kamieniu, ekskluzywne nagrobki granitowe w stylu włoskim i grobowce murowane, obsługuje tradycyjne pochówki w zakresie usług pogrzebowych – posiada również największe w regionie ekspozycje nagrobków granitowych – ma 100 wzorów na wystawach, które znajdują się w Grabowcu, Hrubieszowie, Zamościu.

Zainteresowanie kolumbarium wciąż rośnie, do tej pory przyjmowane były rezerwacje, sprzedaż właśnie się rozpoczęła i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Tekst i zdjęcia partnera: Firma Kamieniarska Road Memory Sławomir Chudoba

Firma Kamieniarska Road Memory Mistrz Kamieniarstwa Sławomir Chudoba zaprasza na swojego FanPage: https://www.facebook.com/mistrzkamieniarstwa/ 

Zapraszamy do obejrzenia naszych prac, które wykonujemy z kamienia na terenie całego kraju tworząc miejsca pamięci dla wszystkich zmarłych oraz osób których nazwiska są znane w całym kraju i na świecie.

Poprzedni artykułZamość: Wystartowała Kampania “Kilometry Dobra”
Następny artykułPobiegli Tropem Wilczym (dużo zdjęć)