Józefów: Obchody 76. rocznicy egzekucji rodziny “Wira” i Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

0
722

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę lutego w Józefowie odbyły się uroczystości poświęcone 76. rocznicy egzekucji Wacława, Janiny i Wienisławy Bartoszewskich, ojca, matki i siostry miejscowego Komendanta Armii Krajowej Konrada Bartoszewskiego ps. Wir oraz poległych i pomordowanych Żołnierzy Wyklętych z terenu Gminy Józefów.

W intencji ofiar dwóch totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego w Kościele Parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Józefowie odprawiono została Mszy św. Następnie zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych pochodzących z terenu gminy Józefów, znajdującej się na murze kościelnym i tablicy poświęconej rozstrzelanej rodziny Konrada Bartoszewskiego ps. Wir, znajdującej się na ścianie budynku miejscowego banku. Organizatorem uroczystości był Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Posłem na Sejm RP Sławomir Zawiślak oraz Prezesem miejscowego Koła terenowego ŚZŻAK w Józefowie Andrzejem Wojtyło oraz Burmistrz Józefowa Roman Dziura. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich oraz szkół z terenu gminy Józefów. Wojewodę Lubelskiego – Przemysława Czarnka reprezentował w uroczystości Kierownik Delegatury LUW w Zamościu Aleksander Kalisz. W uroczystości uczestniczyli również Radny powiatu Biłgorajskiego – Z-ca kierownika KRUS w Biłgoraju Henryk Paska. Radni Rady Miejskiej w Józefowie, Dyrektorzy i Kierownicy instytucji oświatowych i kultury z terenu Gminy Józefów, Nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów Stanisław Nawrocki, Andrzej Harkot – historyk, doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prezesi innych związków kombatanckich w Józefowie.

W dniu 26 lutego 1943r. w Józefowie Niemcy dokonali publicznej egzekucji rodziny Konrada Bartoszewskiego ps. Wir: ojca Wacława, matki Janiny i siostry Wienisławy. Zbrodnia ta była zemstą za masowy udział partyzantów rejonu józefowskiego w wydarzeniach lutowych 43r. zwanych także Powstaniem Zamojskim. Bezpośrednią przyczyną egzekucji było rozbicie posterunku policji w Józefowie przez oddział Czesława Mużacza ps. Selim i uwolnienie aresztowanych wieczorem 25 lutego 43r.: Wira i jego zastępcy Hieronima Miąca ps. Korsarz. Wezwane z Zamościa posiłki niemieckie nie puściły płazem uwolnienia aresztowanych; o świcie 26 lutego otoczyły miasto i spędzili mieszkańców do budynku gminy, gdzie dokonano selekcji, oddzielając rodziny uznane za bandyckie od pozostałych, grożąc im rozstrzelaniem. Ostatecznie na oczach zgromadzonych na rynku mieszkańców rozstrzelano „tylko rodzinę „Wira” i wywieziono do obozu w Zamościu 50 zakładników. Wydarzenia te żywe są w społeczności józefowskiej do dnia dzisiejszego i towarzyszy im legenda, że Konrad Bartoszewski, obserwował wydarzenia odbywające się w miasteczku z pobliskich wzgórz kamieniołomów i nie chcąc dopuścić do przelewu krwi i śmierci innych mieszkańców, nie dał pozwolenia na zaatakowanie miasteczka.

Dnia 2 czerwca 2013 roku obok tablic upamiętniających poległych i pomordowanych mieszkańców Gminy Józefów w okresie II wojny światowej, staraniem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło terenowe w Józefowie odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą Żołnierzy Armii Krajowej pochodzących z terenu gminy Józefów poległych z rąk UB i NKWD:

Starszego szeregowego Krystiana HERCA pseudonim  „Tarzan”, lat 22, zamordowanego w 1945 roku w Majdanie Napryskiem,

Plutonowego Stefana HORODELSKIEGO pseudonim  „Es”, lat 32, zamordowanego w 1945 roku w józefowskich kamieniołomach,

Szeregowego Franciszka LALA pseudonim  „Słowik”, lat 29, zamordowanego 1949 roku w okolicach Tomaszowa Lubelskiego – miejsce spoczynku nieznane do dnia dzisiejszego,

Plutonowego  Ignacego PYTERA pseudonim „Murzyn”, lat 33, zamordowanego w 1945 roku w okolicach miejscowości Górniki, 

Kaprala Stanisława SZKLARZA pseudonim  „Zawisza”, lat 39, zamordowanego w 1947 roku w Biłgoraju – miejsce spoczynku nieznane do dnia dzisiejszego.

Społeczeństwo Józefowa przywróciło Im godność i pamięć

materiał nadesłany

 

Poprzedni artykułPrzed nami V Konkurs Piosenki Rosyjskiej
Następny artykułOstatnie miejsca na bezpłatne badania narządów kobiecych
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments