Zamość: Śmieci wylądują pod ziemią

0
905
Fot. Świat pojemników

Władze Zamościa zamierzają zastąpić szpecące Stare Miasto kontenery na śmieci półpodziemnymi pojemnikami na odpady. Takie rozwiązania są coraz częściej spotykane w polskich miastach.

Zaletą półpodziemnych pojemników poza względami estetycznymi, jest także oszczędność miejsca – tego rodzaju pojemniki zajmują dużo mniej przestrzeni niż standardowe rozwiązania. System pojemników pół-podziemnych polega na wykorzystaniu konstrukcji pionowej, która w 60% znajduje się pod ziemią.

W Zamościu problem usytuowania pojemników na odpady występuje głównie na Starym Mieście, z uwagi na specyfikę zabudowy terenu, w tym dużą ilość lokali gastronomicznych, jak i mieszkalnych. Właśnie dlatego pierwsze, nowoczesne rozwiązania pojawią się właśnie tu. – tłumaczy magistrat.

Miasto przygotowało już wniosek o opinię Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wskazano w nim trzy lokalizacje (pilotażowo): okolice szaletu przy ul. Królowej Jadwigi, róg ul. Akademickiej i ul. Królowej Jadwigi oraz okolice przystanku przy ul. Partyzantów.

Proponujemy te konkretne miejsca, ponieważ nie chcemy, by nowe pojemniki w jakikolwiek sposób kolidowały z zabytkową przestrzenią Starego Miasta i jego wyjątkowym charakterem. Pod uwagę wzięliśmy również zachowanie odległości od okien budynków (wynikające z prawa budowlanego) oraz możliwość dojazdu pojazdami wyposażonymi w hds – mówi wiceprezydent Piotr Zając.

Pół – podziemne pojemniki będą, podobnie jak tzw. gniazda, przeznaczone na zbiórkę 5 frakcji odpadów. Ze względu na dużą pojemność (3500-5000l), mogą zastąpić kilka istniejących punktów zlokalizowanych na podwórzach zabytkowych kamienic.

źródło: UM Zamość

Poprzedni artykułBezpłatne badania USG dla dzieci
Następny artykułKolejny sukces tomaszowianki Moniki Skinder
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments