Policzą skrzydlatych mieszkańców Zamościa

0
478
fot. pixabay

Zamojskie Towarzystwo Przyrodnicze zaprasza w najbliższą niedzielę (27 stycznia) na „Zimowe Ptakoliczenie” wokół Twierdzy Zamość.

Uczestnicy na poszukiwanie skrzydlatych mieszkańców Zamościa wyruszą o godz. 9:00 spod Fortecznego Centrum Informacji Turystycznej ul. Łukasińskiego 2E (Luneta, Planty). W planie jest spacer przez Planty, Park Miejski, do ZOO i nad rzeką Łabuńką do Zalewu Zamojskiego. Powrót ok. godz. 12:00. Fachowcy ornitolodzy pokażą i pomogą uczestnikom “Ptakoliczenia” rozpoznać wszystkie gatunki ptaków spotkane na trasie spaceru. 

Organizatorzy zapewnią lunety obserwacyjne, ale warto wziąć ze sobą własne lornetki, i co ważne – ciepło się ubrać. 

Idea Zimowego Ptakoliczenia przywędrowała do Polski z Wielkiej Brytanii. Tam w 1979 roku Royal Society for Protection of Birds po raz pierwszy zorganizowało akcję Big Garden Birdwatch, dzięki  której udało się zaangażować dzieci i młodzież w liczenie ptaków przy przydomowych karmnikach i w ogrodach. Od tamtej pory organizowana co roku akcja przyciąga kilkaset tysięcy Brytyjczyków. W ostatni weekend stycznia wychodzą oni na swoje podwórka z lornetką, długopisem i kartką, aby liczyć pojawiające się ptaki. Dzięki społecznym obserwacjom naukowcy pozyskują bardzo ważne dane, pozwalające śledzić zmiany w liczebności zimujących ptaków i podejmować działania ochronne.

źródło: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

zrzut ekranu 2019 01 25 o 11 49 30 Policzą skrzydlatych mieszkańców Zamościa

Poprzedni artykułDzień Drzwi Otwartych w NU – MED Zamość. Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie
Następny artykułOchroniarze z Galerii Twierdza zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments