Łabuńska Biblioteczka Regionalisty prezentuje: “Obrońcy rodzinnych strzech” Lucjana Momota oraz “Królowa Instagrama, czyli Śnieżka” według Piotra Pieli

0
612

Łabuńska Biblioteczka Regionalisty – prezentuje

Z końcem grudnia ukazały się 2 nowe publikacje wydane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Łabunie. 

Pozycja 28. to książka wyjątkowa, która z różnych powodów nie ukazała się „za życia” Autora. 

Lucjan Momot (1933-2013) – przyjaciel Łabuń, człowiek któremu zawdzięczany (jako pasjonaci lokalnej historii) ocalenie od zatracenia w niepamięci wielu tematów istotnych, dotyczących i dotykających naszej gminy. Przed nim to – oraz przed Jego Szanowną Małżonką, Kazimierą Marcińczak-Momot, która po śmierci męża świadoma wagi zebranych materiałów przekazała je do zbiorów naszej biblioteki – chylimy czoła oddając tę publikację. 

Pierwotnie zamiarem autora była opowieść o gminie Łabunie. Tytuł „W świetle dworu i plebanii” sugerował osadzenie dziejów gminy Łabunie wokół istotnych z punktu widzenia mieszkańca miejsc – dworu dającego pracę i kościoła kształtującego ducha. Po licznych konsultacjach podjęliśmy decyzję o zmianie tytułu na w pełni oddający treść książki. Publikacja łączy w sobie historyczne prawdy, i historie, takie jakimi je zapamiętano, utrwalone w pamięci wydarzenia zarówno pomysłodawcy, jak i osób, z którymi rozmawiał, przedstawia fakty bez zbędnej koloryzacji, niepotrzebnego patosu i tragizowania.

Główną część książki stanowią wojenne losy mieszkańców, zwłaszcza Wólki Łabuńskiej i codzienność w relacjach międzysąsiedzkich i kontakcie z okupantem – siłą rzeczy koniecznym – [Wólka Łabuńska nie została wysiedlona- przyp. red.]. Mowa tu o osobach znanych szerokiemu gronu, jak chociażby tragicznym losie Aleksandra hrabiego Szeptyckiego, i mniej znanych, jak np. historia Anny Kłos. Bohaterskie czyny, świadectwa niemieckiego okrucieństwa, ale nie tylko… utrwalone i zapisane dla następnych pokoleń, byle tylko chciały pamiętać.

Część poświęcona Armii Krajowej, jej członkom związanym z gminą Łabunie opracowana przez Lucjana Momota na podstawie materiałów przekazanych przez Mariana Petryka ukazała się już w publikacji – Krzysztof Antoni Rychel „Konrad i Anioł”, Łabunie 2003 r. Zamieszczamy je również tutaj, by treść choć w części oddawała to, co zostało zaplanowane. 

Lucjan Momot to autor tekstów publikowanych na łamach wielu czasopism, m. in. w: „Gazecie Robotniczej”, „Wrocławskim Tygodniku Katolików”, „Pracach Literackich”, „Kierunkach”, „Litterariach”, „Życiu Literackim” i w „Słowie Powszechnym”, „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”. Był w pierwszym zespole „Wiadomości Świdnickich”, ale również w naszym kwartalniku „IGŁA. Informatorze Gminy Łabunie”. Prowadził korespondencję z wieloma osobami i instytucjami – walczył o prawdę i troszczył się o słowo…

Książka, którą oddajemy w Państwa ręce dojrzewała dość długo, ale podobno wszystko ma swój czas – niech się stanie zatem…

Mamy dla naszych Czytelników 3 egzemplarze książki Obrońcy rodzinnych strzech Lucjana Momota. Pierwsze 3 osoby, które podadzą imiona i nazwiska 3 poetów związanych z gminą Łabunie (niekoniecznie urodzonych w gminie) – (dla ułatwienia dodamy, że chodzi o 2 kobiety i jednego księdza) i zgłoszą się do naszej redakcji otrzymają książkowy upominek. 

Pozycja 29 we wspomnianej Serii to podsumowanie Łabuńskiego Lata Teatralnego. Królowa Instagrama, czyli Śnieżka według Piotra Pieli. Nagrodzona w 18. zamojskiej edycji konkursu Szukamy Polskiego Szekspira. Druga po wystawionym w 2016 roku Kopciuszku inscenizacja grupy AKTe z gminy Łabunie. 

Łącznie z inicjatywy lub przy współudziale łabuńskiej biblioteki ukazały się dotychczas 54 publikacje książkowe.  

Piotr Piela

okladka krolowa instagrama 3 Łabuńska Biblioteczka Regionalisty prezentuje:

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments