Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Do sejmu trafił projekt ustawy w tej sprawie

1
950
fot. Pexels

Posłowie klubu PSL UED chcą, by Wigilia Bożego Narodzenia oraz Wielki Piątek były dniami wolnymi od pracy. Złożyli oni w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie. Jeżeli sejmowa większość poprze ten pomysł, a prezydent podpisze ustawę – nowe dni wolne obowiązywać będą od 2019 r.

Autorzy regulacji wskazali, że zarówno Wigilia, jak i Wielki Piątek są dniami ustawowo wolnymi od pracy w wielu krajach. W Wigilię nie pracują mieszkańcy Bułgarii, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Słowacji, oraz Węgier. Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.

Jednocześnie zwrócono uwagę, że szczególnie w odniesieniu do Wigilii niektórzy pracodawcy wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta.

W uzasadnieniu przywołano także wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis Praca.pl, z której wynika, że 24 proc. pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. 11 proc. Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13 proc. o 3-4 godziny.

Według autorów projektu, badanie pokazuje, że zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii.

źródło: kurier.pap

Poprzedni artykułWirtualna wycieczka po zamojskim ZOO
Następny artykułZamość: Uczeń “Społeczniaka” stypendystą premiera
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
bob

A ja chciałbym 1 kwietni, jako dzień wolny. Nikt nie robiłby kawałów