Zamość: Tablica powróciła na swoje historyczne miejsce.

0
629
fot. Muzeum Zamojskie

Tablica upamiętniająca akcję zamojskich Peowiaków z 1918 r., została ponownie wmurowana w elewację Starej Bramy Lwowskiej. Jej uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 16.12.2018 r.

Płyta przypominająca o czynie zbrojnym z 1.11.1918 r., podjętym w celu rozbrojenia żołnierzy austriackich i przywróceniu na terenie regionu zamojskiego polskiej państwowości, przed laty była już raz wmurowana w Bramę. Odsłonięto ją 5.12.1937 r., ale na początku lat pięćdziesiątych XX w. została zdjęta ze względów ideologicznych.

Dzięki zapobiegliwości osób i instytucji świadomych jej symbolicznego znaczenia (przechowywano ją Muzeum Zamojskim) przetrwała do naszych czasów. Ostatnio była prezentowana na wystawie „Zamojska droga do wolności – listopad 1918 roku w Zamościu”. 7 grudnia z inicjatywy Prezydenta Miasta i Muzeum Zamojskiego,

Jej uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 16 grudnia 2018 r. Rozpocznie je wykład kustosza zbiorów historycznych Waldemara Maziarczyka (o godz. 13:00) w Muzeum Zamojskim. Pół godziny później nastąpi symboliczne odsłonięcie tablicy przy Starej Bramie Lwowskiej.

źródło: Muzeum Zamojskie

Poprzedni artykułSzczebrzeszyn: Otwarto nowe centrum turystyczno – rekreacyjne
Następny artykułWieczór Sylwestrowy w kinie “Stylowy”
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments