Odeszła Maria Lorentz

0
1496
grafika: Maria Lorentz, Mój mariaż z Muzeum [ w:] Muzeum w Zamościu 1926-1996, Zamość 1996.

Wczoraj (29 listopada 2018 r.) w wieku 88 lat zmarła Maria Lorentz, historyk sztuki, wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Zamościu, Honorowy Obywatel Miasta Zamościa.

Uroczystości żałobne rozpoczną się 1 grudnia o godz. 13.30 Mszą Świętą w kościele pw. św. Mikołaja w Zamościu (OO. Redemptorystów). Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym w Zamościu.

Maria Lorentz ukończyła studia historii sztuki w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W r. 1960 rozpoczęła pracę jako kierownik Muzeum Ziemi Zamojskiej, które było wówczas oddziałem Muzeum Okręgowego w Lublinie. Od r. 1975, po reformie administracyjnej i utworzeniu województwa zamojskiego, została dyrektorem Muzeum Okręgowego w Zamościu z oddziałami w Biłgoraju, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim. Funkcję tę pełniła do r. 1990, kiedy odeszła na zasłużoną emeryturę. Przez 30 lat prowadziła organizatorską i twórczą pracę dla zamojskiego muzealnictwa, propagując historię Ziemi Zamojskiej. W 1996 r., na wniosek Muzeum Zamojskiego, otrzymała Honorowe Obywatelstwo Zamościa. [oprac. Muzeum Zamojskie]

 

 

Poprzedni artykułZamość: Obrabował skarbonkę na Rynku Wielkim. Wpadł przy okazji innego przestępstwa
Następny artykułPłoskie: Odsłonią pomnik w hołdzie Pilotom i Ofiarom II Wojny Światowej
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments