Pierwszy Solaris już w Zamościu! Zobaczcie, jak się prezentuje [ZDJĘCIA]

15
1767

Miasto Zamość w maju tego roku podpisało z firmą Solaris Bus & Coach umowę na dostawę 10 nowoczesnych, niskoemisyjnych autobusów marki Solaris. Pierwszy z zakupionych autobusów trafił już do zamojskiego MZK. W czwartek, 18 października w siedzibie spółki MZK odbyła się prezentacja “nabytku”. 

– Jest mi niezmiernie miło zaprezentować nasz nowy nabytek – Solaris Urbino 12. Jest to wielki sukces zarówno miasta, Pana Prezydenta, jak i spółki. Nie ulegliśmy presji czasu, dzięki czemu dziś mamy autobus, którego pożąda cała Europa, dodatkowo w cenie niższej niż życzył sobie niemiecki konkurent za model schodzący już z rynku. – powiedział Krzysztof Szmit  – Prezes Zarządu Zamojskiego MZK.

Dodał też, że w ciągu czterech ostatnich lat zamojski MZK przeprowadził postępowania przetargowe na 18 autobusów, w tym 10 autobusów marki Solaris oraz 7 autobusów używanych.

Pierwszy z dostarczonych do Zamościa Solarisów to model z roku 2017, o pojemności niespełna 11 litrów, wyposażony w całopojazdową klimatyzację, zasilanie urządzeń mobilnych pasażerów, wi-fi. Pojazd spełnia najbardziej restrykcyjne wymogi w zakresie emisji spalin EURO 6. Jest wyposażony w miejsca dla osób niepełnosprawnych, na wózki dziecięce oraz rowery.

10 niskoemisyjnych autobusów miasto zakupiło w ramach dofinansowanego z Unii Europejskiej projektu pn. „Budowa zrównoważonego systemu transportu publicznego na terenie Miasta Zamość, Gminy Zamość oraz gmin ościennych”. Tabor zamojskiego MZK powiększy się o 5 autobusów wyposażonych w tachograf, 3 autobusy wyposażone w system bramek zliczających potoki pasażerskie i 2 autobusy klasy MAXI. Koszt wszystkich pojazdów to 11 mln 475 tys. zł.

W ramach tego samego projektu powstaje też przy ul. Peowiaków hub komunikacyjny, który integrować ma transport publiczny: miejski, PKP, BUS, samochody osobowe i rowery. Wartość całego projektu wynosi ponad 16 mln zł. Kwota przyznanego dofinansowania to blisko 11 mln zł.

Na dostarczenie wszystkich autobusów firma Solaris ma rok od momentu podpisania umowy. Jeden z nich już jest, kolejne pojazdy będą dostarczane sukcesywnie aż do kwietnia 2019 roku.

 

15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Czemu nie w barwach miasta?

Anonimowo

ja tu na fotkach nie widze ” soliarisa ” tylko ” sitańca ” .

Anonimowo

. W piątek, 18 października w siedzibie spółki MZK odbyła się prezentacja „nabytku”. – CZY KTOŚ JEST O JEDEN DZIEŃ DO PRZODU ???????

Kurier Zamojski
Reply to  Anonimowo

To by się zgadzało 🙂 W piątek biorę dzień wolny, więc weekend zaczynam już dzisiaj, przez co wydaje mi się, że dzisiaj jest piątek. Dziękuję za czujność (już poprawione) i pozdrawiam z redakcji Nowego Kuriera Zamojskiego

Anonimowo

“Pierwszy z dostarczonych do Zamościa Solarisów to model z roku 2017”
nówka sztuka?

Anonimowo

ja się cieszę ! będą w końcu wygodne autobusy przystosowane też dla osób niepełnosprawnych – przestańcie narzekać ludzie.

Tomasz Krywionek
Reply to  Anonimowo

Dokładnie. Nie dogodzi się wszystkim

Anonimowo

Przyjechało również 5 autobusów Z Wawy !! 12lat i przebieg 970000km !!! Propaganda jak za PRL !!!

Anonimowo
Reply to  Anonimowo

Tych pięć autobusów to wręcz zbawienie. W niektórych starych jelczach spaliny leciały do przedziału pasażerskiego. Przyjazd tych autobusów był naprawdę czymś niezbędnym, a te autobusy zapewniają naprawdę dobry komfort. Jestem pewien, że tych 10 nowych nie załatwiłoby sprawy. Nie zawsze da się kupować tylko nowe autobusy.

Anonimowo

Panie Prezydencie dzięki ! lubię Pana za to, że coś się w końcu ruszyło od tych kilku lat.

Anonimowo

jeśłi będzie wifi w nowych autobusach to super :))

Tomasz Krywionek
Reply to  Anonimowo

Jest

Anonimowo

Totalna ściema ,gdzie barwy miasta – dobrze że załoga strajkuje bo ten Bałwan-Bałwan Prezes okleja sześcioletnie autobusy reklamami oszpecając miasto .Zamawia nowy autobus w barwach jakiegoś miasta ze śląska . Panie prezydencie wiem że to kumpel ale wywal go na PYSK.

Anonimowo

To jest dodatkowy 11 bo na dziesięć nowych autobusów wyprodukowanych i dostarczonych byla dotacja.Anie na starego złoma z 2017 on ma rok czasu .Ile ma przebiegu . Ile miast odwiedził – to CBA .

Anonimowo

To jest nowy autobus z 2018 r. (jeden z 10 zamówionych przez Urząd Miasta). Można to sprawdzić po numerze rejestracyjnym na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl
To że jest to model 2017 r. – chodziło że “autobus roku 2017″…