ZUS ostrzega: Pracujący rencista powinien uważać na przychody

0
633

Co dziewiąta osoba, która pobiera rentę socjalną, dodatkowo do niej dorabia. To zupełnie legalne. Renciści muszą jednak pamiętać, by na bieżąco sprawdzać, czy nie przekraczają dozwolonej kwoty przychodów. A ta zmienia się często, bo raz na kwartał.

Renta socjalna przysługuje pełnoletnim osobom, które stały się całkowicie niezdolne do pracy z powodu schorzeń powstałych jeszcze w młodości, w czasie nauki. Świadczenia finansuje w całości budżet państwa, a wypłaca je Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W Oddziale ZUS w Biłgoraju rentę socjalną otrzymuje ponad 6,7 tys. osób.

Ile można dorobić?

Pobieranie renty socjalnej nie oznacza zakazu pracy i część osób korzysta z możliwości zatrudnienia. Pracuje mniej więcej co dziewiąty z rencistów.

Muszą jednak pamiętać, że dodatkowe przychody mają wpływ na wypłatę renty. Chodzi między innymi o: wynagrodzenia, przychody z działalności gospodarczej, honoraria z działalności artystycznej lub twórczej, pobrane zasiłki (np. chorobowe, macierzyńskie), przychody z najmu i dzierżawy oraz wiele innych. Jeśli łączny przychód w miesiącu przekracza 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego, to renta socjalna za ten miesiąc nie przysługuje. W październiku i listopadzie kwota graniczna wynosi 3164,80 zł brutto miesięcznie. Zmieni się 1 grudnia.

Informuj ZUS od razu, unikniesz kłopotu

Graniczna kwota przychodów dla osób pobierających rentę socjalną zmienia się co trzy miesiące. Ich zarobki też podlegają zmianom. Każdy z rencistów ma obowiązek przypilnować, czy nadal mieści się w aktualnym limicie i na bieżąco powiadamiać ZUS o tym, że go przekracza. Nie wszyscy o tym pamiętają. Klienci najczęściej zapominają poinformować Zakład o zbyt wysokim przychodzie, kiedy dostają w pracy np. trzynastkę albo premię. Jeśli rencista przekroczy limit i pobierze świadczenie z ZUS, które mu nie przysługuje, to będzie musiał je zwrócić. W ubiegłym roku w Oddziale ZUS w Biłgoraju do zwrotu było 57 takich nadpłat.

Szczegółowe informacje o tym, jakie przychody mogą zawiesić wypłatę renty socjalnej oraz o aktualnym limicie, znajdują się na www.zus.pl. Kwoty graniczne przychodów zmieniają się zawsze od 1 grudnia, 1 marca, 1 czerwca i 1 września.

Poprzedni artykułZamość: Nowy obiekt sportowy w mieście uroczyście otwarty. Powstała sala mat z prawdziwego zdarzenia.
Następny artykułŻołnierze WOT będą ślubować Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments