Bezpłatne badania przesiewowe raka jelita grubego w szpitalu „papieskim”

0
1277
GAIA

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu można poddać się bezpłatnym profilaktycznym badaniom kolonoskopowym zleconym przez Ministerstwo Zdrowia. Badanie i leki służące do jego przeprowadzenia się są bezpłatne. W celu wykonania badania nie jest potrzebne skierowanie od lekarza rodzinnego.

Na badania mogą zgłosić się osoby w następujących przedziałach wiekowych:

  • wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego
  • 40-65 lat bez objawów, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego I stopnia z rakiem jelita grubego (rodzice, rodzeństwo, dzieci)
  • 25-65 lat pochodzące z rodziny z HNPCC lub FAP, w tym przypadku konieczne jest skierowanie z Poradni Genetycznej.

Szczegółowych informacji udziela oraz dokonuje zapisów na badania sekretariat Zakładu Endoskopii (parter) pod nr tel. (84) 677 37 51, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00.

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania, po raku płuc i piersi. Liczba nowych zachorowań na raka w ciągu roku na 100 tys. mieszkańców wynosi 16 tys. (16%) i stale rośnie. Szacuje się, że za 10 lat osiągnie 25%. Rak jelita grubego jest przyczyną 12% zgonów. Około 30% pacjentów, którzy poddali się badaniu wykrywa się polipy (zmiany przed nowotworowe), które usuwa się podczas badania kolonoskopii.

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments