Zamość: Upamiętnią 76. rocznicę zagłady Żydów

0
867

W październiku przypada 76. rocznica Zagłady Żydów – mieszkańców getta w Zamościu. Dla upamiętnienia tych wydarzeń w zamojskim Ratuszu odbędzie się sesja naukowa. Następnie na peronie PKP „Zamość Starówka” odsłonięte zostaną tablice upamiętniające ofiary Holokaustu.

Ostateczna likwidacja zamojskiego getta nastąpiła 16 października 1942 roku. Na rynku Nowej Osady zgromadzono około czterech tysięcy Żydów. O dziesiątej rano, kolumna wysiedleńców obstawiona przez gęsty kordon Niemców, przez ulice: Lwowską, Peowiaków, Lubelską udała się w „marszu śmierci” do getta tranzytowego w Izbicy. Stamtąd zostali wywiezieni do obozów zagłady. Ci, którzy zostali i ukryli się w mieście, w sobotę i niedzielę (17 i 18 października) byli wyciągani z kryjówek. W niedzielę wszystkich odnalezionych Żydów (kilkaset osób) zgromadzono na nowomiejskim rynku, a później podobnie jak dwa dni wcześniej, pognano piechotą do Izbicy. Tego dnia Niemcy ogłosili Zamość Judenrein.

W tym roku w 76. rocznicę Zagłady Żydów w Zamościu (we wtorek 16 października o godzinie 12), w Sali Consulatus w Ratuszu odbędzie się sesja naukowa, w której udział wezmą Alina Skobińska i Dariusz Libionka z Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Adam Kopciowski z Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, autor książki Zagłada Żydów w Zamościu. Następnie na peronie PKP „Zamość Starówka”, w miejscu skąd odjeżdżały transporty do obozów zagłady, zostaną odsłonięte pamiątkowe tablice upamiętniające ofiary Holokaustu. Autorem instalacji jest rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

poster Zamość: Upamiętnią 76. rocznicę zagłady Żydów

 

Poprzedni artykułZamość: Trwa budowa kolejnej Biedronki
Następny artykułZamość: Podpisano list intencyjny w sprawie budowy biurowca
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments