Zamość jeszcze bliżej morza

0
994
GAIA

Od kilkudziesięciu już lat w Szkole Podstawowej nr 3 w Zamościu działa koło „Wilczków Morskich”. Obchodzony w tym roku przez zamojską „Trójkę” jubileusz 100-lecia, na którym gościli przedstawiciele Polskiej Żeglugi Morskiej, był okazją by relacje Zamościa z morzem jeszcze bardziej zacieśnić. 

Koło „Wilczków Morskich” w Szkole Podstawowej nr 3 prowadzi obecnie Anna Stabińska – nauczycielka tej szkoły. Małe „Wilczki” uczą się o morzu, malują je i wysyłają swoje prace do Szczecina na konkurs Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej „Młodzież na Morzu” organizowanego przez Elżbietę Marszałek – honorową przewodniczącą Klubu Matek Chrzestnych statków PŻM.

Na obchody 100 – lecia Szkoły Podstawowej nr 3 do Zamościa przybyli goście ze Szczecina: Jacek Kramarczyk – przewodniczący NSZZ „Solidarność” Polskiej Żeglugi Morskiej wraz ze swoim zastępcą Remigiuszem Rymanowskim. Z Warszawy na uroczysty jubileusz zamojskiej placówki przyjechał Dariusz Sierański kpt. z. w., który jako przedstawiciel armatora reprezentował kierownictwo Polskiej Żeglugi Morskiej. Widok ubranych w marynarskie mundury gości był niemałą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale i dla starszych mieszkańców Zamościa. W tym ważnym dla szkoły święcie udział wzięła również Janina Gąsiorowska – Zamościanka, Matka Chrzestna statku „Ziemia Zamojska”, która od wielu lat dokłada wszelkich starań, by relacje Zamościa z odległym morzem były wciąż żywe. Stale uczestniczy ona w spotkaniach w szkołach i przedszkolach, podczas których opowiada o morzu i jego ludziach, a także o Ojczyźnie i patriotyzmie, który jest z morzem związany. Pani Janiny nie mogło zabraknąć także podczas niedawno obchodzonego jubileuszu  100 – lecia Przedszkola Miejskiego nr 1 w Zamościu oraz uroczystości z okazji 100 – lecia

odzyskania Niepodległości, które odbywały się w przedszkolach nr 7 i 12. Podczas nich Matka Chrzestna „Ziemi Zamojskiej” przekazała najlepsze życzenia i pozdrowienia od marynarzy i Polskiej Żeglugi Morskiej w Szczecinie, zapowiadając jednocześnie po 11 listopada spotkania z przedszkolakami i rozpoczęcie konkursu plastycznego na tematy morskie. Jak podkreśla pani Janina – nieoceniony wkład w utrzymanie dobrych relacji z ludźmi morza ma także Prezydent Andrzej Wnuk, który zawsze wspiera i obejmuje swoim patronatem wszystkie tego typu przedsięwzięcia.

Koło „Wilczków Morskich” to nie jedyny morski akcent w Zamościu. O związkach miasta z morzem świadczy także stojąca obok Ratusza kotwica oraz mieszczące się w jego podziemiach małe Muzeum Morskie. Kotwice podziwiać też możemy przy Szkole Podstawowej nr 3 oraz w Bursie Międzyszkolnej nr 2.

skanowanie0014 Zamość jeszcze bliżej morza

skanowanie0014 2 Zamość jeszcze bliżej morza

skanowanie0014 3 Zamość jeszcze bliżej morza

skanowanie0014 4 Zamość jeszcze bliżej morza

skanowanie0011 Zamość jeszcze bliżej morza

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments