Dobra wiadomość. Są pieniądze na rewitalizację Rotundy! Miasto otrzyma na ten cel 6,8 mln zł

0
941
GAIA

O pozyskanie unijnych środków na ratowanie tego ważnego dla zamościan historycznego obiektu władze miasta starały się od dawna. W końcu się to udało. Decyzję o dofinansowaniu rewitalizacji Rotundy Zamojskiej Zarząd Województwa Lubelskiego podjął 4 września. Tym razem projekt otrzymał maksymalną liczbę punktów. Kwota przyznanego dofinansowania wynosi 6,8 mln zł.

Planowana rewitalizacja Rotundy Zamojskiej to duża inwestycja. Wartość prac wyceniono na ponad 8 mln zł. Miasto ubiegało się o unijne dofinansowanie, które pokryłoby większość kosztów. Jednak zajmujący się rozdysponowywaniem unijnych funduszy, Urząd Marszałkowski, odrzucił projekt ze względu na zbyt małą liczbę punktów. Miasto złożyło protest od tych wyników, nie został on jednak uwzględniony. Władze Zamościa uznały, że niszczejący zabytek nie może dłużej czekać i skierowały sprawę do sądu. Udało się ją wygrać. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, ze ocena projektu odbyła się z naruszeniem prawa, dlatego też zlecił Zarządowi Województwa Lubelskiego ponowne zajęcie się wnioskiem. Tym razem Komisja Oceny Projektów przyznała Miastu 100 punktów na 100 możliwych. Uchwałę w sprawie wyboru projektu do dofinansowania Zarząd Województwa Lubelskiego podjął 4 września.

Projekt rewitalizacji Rotundy zakłada m.in. remont oraz prace konserwatorskie i restauratorskie. W planach jest też konserwacja inskrypcji, wydrapanych przez więzionych tutaj ludzi, a także przygotowanie kompleksowej oferty muzealnej, obejmującej specjalne oświetlenie, zdjęcia, filmy i prezentacje. Planuje się także ułatwić dostęp do zabytku osobom niepełnosprawnych, poprzez likwidacje barier architektonicznych oraz przygotowanie informacji także w alfabecie Braille’a.

Projekt zakłada także specjalne oświetlenie obiektu – Założenie jest takie by podświetlić Rotundę, uczytelnić ją ale także podświetlić „drogę śmierci” prowadzącą do niejChcielibyśmy żeby teren wokół Rotundy, ale i sam obiekt prezentował się na tyle okazale, na ile jest to możliwe w dzisiejszych czasach.

 

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments