Ponad 8 milionów dla jednostek OSP w naszym regionie

0
507

Sprzęt ratowniczy o wartości 8,2 mln zł trafi do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z woj. lubelskiego. Pieniądze na zakup m.in. defibrylatorów pochodzą z Funduszu Sprawiedliwości, zarządzanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Dotacje otrzyma 201 gmin z naszego regionu.

20 sierpnia, w siedzibie Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP  w Lublinie ruszyło podpisywanie umów na przekazanie środków dla samorządów, które następnie będą miały dwa miesiące na zakup potrzebnego sprzętu dla OSP. Ze strony resortu sprawiedliwości umowy parafował dyr. Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Mikołaj Pawlak.

Te 8,2 mln zł to pieniądze na sprzęt, który ma przede wszystkim służyć ofiarom wypadków drogowych – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. – To są ogromne pieniądze, które wzbogacają jednostki OSP w niemal wszystkich gminach, które aplikowały o środki. Dzięki temu my, jako użytkownicy dróg, możemy czuć się bezpieczniejsi. Wiadomo, że strażacy dziś nie gaszą tylko pożarów, ale jako pierwsi są na miejscu wypadków drogowych. Ten sprzęt będzie dla nich ogromnym wzmocnieniem.

Fundusz Sprawiedliwości – Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej otrzymuje środki, które sądy zasądzają od sprawców przestępstw. Minister sprawiedliwości ma obowiązek przeznaczyć te pieniądze na pomoc pokrzywdzonym, przeciwdziałanie przestępczości oraz pomoc postpenitencjarną. Zmiany ustawowe wprowadzone w 2017 r. pozwoliły na rozszerzenie zakresu działalności Funduszu Sprawiedliwości, m.in. o możliwość wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych. W skali kraju przeznaczono na to ponad 100 mln zł.

W woj. lubelskim nabór wniosków w programie ruszył w czerwcu. Dokumenty składały gminy, które musiały zebrać zapotrzebowanie od OSP ze swojego obszaru, uzyskać zaopiniowanie wniosku u właściwego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz złożyć go w systemie komputerowym i przesłać do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na Zamojszczyźnie, środki trafią do m.in. Druhów z OSP w Adamowie, Łaszczowie, Tyszowcach, Izbicy, Starym Zamościu, Łabuniach, Nieliszu, Tyszowcach, Szczebrzeszynie.

Pełna lista gmin, które dostały dotację /sites/default/files/lubelskie–osp—bip.pdf

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments