Archiwalne fotografie Zamościa w fotoplastykonie

0
553
fot. Archiwum Państwowe w Zamościu

Jeszcze tylko do 5 września na Rynku Wodnym w Zamościu można obejrzeć nietypową wystawę „Archiwalny Fotoplastikon. Fotografie Zamościa 1918-1939”. Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowe Archiwum Cyfrowe w Warszawie we współpracy z Archiwum Państwowym w Zamościu. Wykonawcą i właścicielem Fotoplastikonu jest Fundacja Koncept Kultura z Milanówka.

Fotoplastikon jest konstrukcją mobilną zamkniętą zbudowaną z drewna i stali. Dostępnych jest 5 stanowisk ze stereoskopami, przez które widzowie zaglądają do wnętrza fotoplastikonu i podziwiają archiwalne fotografie pogrupowane w 5 tematów: uroczystości, handel i przemysł, krajobrazy starego Zamościa (2 grupy) oraz zamościanie.

Eksponowane fotografie zostały poddane dokładnej selekcji spośród większej grupy fotografii oraz poddane procesowi żmudnej obróbki graficznej. Fotografie można oglądać przez całą dobę, ale o zmroku konstrukcja jest podświetlana, co dodaje jej uroku. Dla dzieci i osób niskiego wzrostu pomocne są specjalne stopnie znajdujące się przy stanowiskach.

Poprzedni artykułMalarstwo Rafała Olbińskiego w BWA
Następny artykułWybitni tatuażyści w Zamościu – to już dzisiaj!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments