W rytmie SLOW nad Wieprzem

0
969

W poniedziałek 6 sierpnia w Szczebrzeszynie odbyła się oficjalna inauguracja 4. edycji Festiwalu “Stolica Języka Polskiego”. Pierwszy dzień festiwalowy, już po raz drugi odbył się w Zamościu, po czym Festiwal wrócił pod namiot festiwalowy nad brzegiem Wieprza Szczebrzeszynie.

W ciągu dnia miała miejsce promocja publikacji “Roztocze. Wschód Kreatywności”. Odbyły się także spotkania autorskie z Dorotą Masłowską, Mikołajem Grynbergiem oraz Piotrem Sommerem.

Robert Więckiewicz czytał fragmenty tekstów Jarosława Iwaszkiewicza opisujące czasy spotkań w kawiarni Pod Pikadorem i zawiązania się Skamandrytów.

Po raz pierwszy została przyznana Nagroda Wielkiego Redaktora. Inicjatorami oraz fundatorami tego wyróżnienia są Honorowi Konsulowie Wielkiego Księstwa Luksemburga: Tomasz Kopczyński i Adam Byglewski. Laudację przeczytała Anna Seniuk. Uroczystość uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Szczebrzeszynie.

Pierwszą laureatką nagrody przyznanej wybitnemu redaktorowi została Marianna Sokołowska, legenda zawodu redaktora, człowiek – instytucja. Przez 35 lat pracowała w Państwowym Instytucie Wydawniczym, gdzie zajmowała poezją, prozą i eseistyką. Redagowała wszystkie książki Mirona Białoszewskiego wydane w PIW-ie po 1975 roku. W wydawnictwie W.A.B. opiekowała się książkami między innymi Olgi Tokarczuk, Magdaleny Tulli, czy Michała Witkowskiego. Była również redaktorką książek eseistycznych Marii Janion.

Marianna Sokołowska, czyli „Skromna pani z wydawnictwa” zapytana o to, co jest najważniejsze w zawodzie redaktora odpowiedziała – „Trzeba mieć oko”.

Wieczór zakończył sensualny koncert Hanny Banaszak.

 

 

Poprzedni artykułTen Typ Mes wystąpi na Rynku Wielkim
Następny artykułPowstało przejście dla pieszych 3D
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments