O literaturze i języku polskim w Zamościu [ZDJĘCIA]

0
637

Niedziela (5 sierpnia) upłynęła w Zamościu pod znakiem rozmów o literaturze i języku polskim. Już po raz drugi na Rynku Wodnym w Zamościu odbyła się inauguracja Festiwalu „Stolica Języka Polskiego”. W poniedziałek, 6 sierpnia Festiwal przeniósł się do Szczebrzeszyna.

Zamojski Dzień Festiwalu rozpoczął się o godz. 9.00 od audycji radiowej „Trójki” dla najmłodszych prowadzonej przez Katarzynę Stoparczyk – „Zagadkowa Osiecka”. Następnie w ramach bloku „Mała Czytelnia” odbył się cykl spotkań autorskich z pisarzami i poetami. Jego gośćmi byli: Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Agnieszka Wolny-Hamkało, Anna Dziewit – Meller. Warsztaty literackie poprowadziły Aleksandra Łojewska i Katarzyna Sadowska.

W cyklu „Rozmowy o Języku” można było posłuchać autorki vloga „Mówiąc inaczej” Pauliny Mikuły, Izabeli Winiarskiej – Górskiej, Jarosława Górskiego, Katarzyny Kłosińskiej, Michała Rusinka i o. Tomasza Dostatniego, czytającego „Lokomotywę” Tuwima w tłumaczeniu na łacinę.

Po raz pierwszy, dużo uwagi poświęcono też miejscu Zamościa w literaturze. Dzieła literackie polskich autorów interpretowali wybitni aktorzy, m.in.: Anna Seniuk, Dorota Landowska, Robert Więckiewicz, Mariusz Bonaszewski.

Zamojski Dzień Festiwalu zakończył wieczorny koncert piosenek Jonasza Kofty „Idź swoją drogą”. Utwory “największego poety polskiej piosenki” wykonała Nula Stankiewicz. Towarzyszyli jej muzycy: Janusz Strobel, Paweł Pańta, Sebastian Frankiewicz, Mariusz “Fazi” Mielczarek.

W poniedziałek, 6 sierpnia Festiwal przeniósł się do Szczebrzeszyna. W tym dniu pod festiwalowym namiotem gościć będą m.in.: Dorota Masłowska, Mikołaj Grynberg (15.30-18.00), Robert Więckiewicz (19.15). Wieczorem natomiast wystąpi Hanna Banaszak (21.30).

Poprzedni artykułZamość: Trzy dni z fantastyką
Następny artykuł“Muzyka ocalona” w Synagodze. (Fotorelacja z koncertu)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments