Marszałek Piłsudski jest już w Zamościu!

0
825
Fot. Andrzej Wnuk /Facebook

Uroczyste odsłonięcie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu zaplanowano na 11 listopada 2018 roku, a wiec w 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dziś do Zamościa dotarł odlew postaci Marszałka. 

Twórcą modelu pomnika Marszałka jest artysta Marek Maślaniec, uczeń prof. Mariana Koniecznego – twórcy pomnika Jana Zamoyskiego w Zamościu. Odlew powstał w pracowni nieżyjącego już prof. Koniecznego, mieszczącej się Krakowie. Do Zamościa dotarł dzisiaj. Obecnie znajduje się w bazie PGK. Pomnik nawiązuje do istniejącego w latach 1933-1942 pomnika Piłsudskiego autorstwa Jakuba Juszczyka. Figura Marszałka została zniszczona na rozkaz okupanta niemieckiego w sierpniu 1942 roku. Ówczesny pomnik Marszałka usytuowany był na terenie Koszar, w miejscu gdzie obecnie znajduje się Zamojski Klub Batalionowy przy ul. Piłsudskiego. Postać Józefa Piłsudskiego wykonana była z piaskowca, na ramiona miał zarzucony płaszcz, w prawym ręku trzymał buławę, lewą rękę opierał na rękojeści szabli u pasa. Postać Marszałka była wysoka na 3 metry, granitowy cokół zaś na 6 metrów.

Odbudować dawny pomnik postanowiła grupa miłośników słynnego dowódcy. Założyli oni wspólnie Obywatelski Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Jego przewodniczącym jest Tomasz Włodarczyk, wiceprzewodniczącym – Jerzy Zacharow. Komitet tworzą: Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Wolność i Niepodległość Okręg Lubelski, Stowarzyszenie Józefa Piłsudskiego Orzeł Strzelecki w Kanadzie, Stowarzyszenie Internowanych Zamojszczyzny oraz członkowie Stowarzyszenia Wspólny Zamość. Członkami Komitetu są także m.in: Poseł Sławomir Zawiślak, Prezydent Andrzej Wnuk.

Członkowie komitetu od ponad dwóch lat zbierają fundusze na budowę pomnika Marszałka. W celu zdobycia koniecznych środków finansowych organizowane są różnorodne inicjatywy: bale, licytacje, sprzedaż cegiełek.

Gotowy pomnik stanąć ma przed Zamojskim Klubem Batalionowym przed 11 listopada 2018 roku.

37809381 1189648587844010 7376308109825802240 n Marszałek Piłsudski jest już w Zamościu!
Fot. Andrzej Wnuk /Facebook
Poprzedni artykułRyszard Rynkowski wystąpi w Zamościu
Następny artykułHenryka Krzywonos przyjedzie protestować do Zamościa
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments