Ranking zamożności samorządów. Zamość odnotował awans!

0
638

Pismo Samorządu Terytorialnego “Wspólnota”, jak co roku opublikowało ranking najzamożniejszych polskich samorządów: miast województw, powiatów i gmin. Zestawienie dotyczy roku 2017. Zamość uplasował się na miejscu 14 w kategorii miast na prawach powiatu. W stosunku do roku wcześniejszego, awansował o 5 pozycji!

Jak wynika z rankingu – dochód na jednego mieszkańca Zamościa wynosi 4423,62 zł. To najwyższy dochód per capito, czyli na osobę wśród miast w woj. lubelskim w 2017 r. Biała Podlaska uplasowała się na 36 pozycji z dochodem 3720.75 zł na mieszkańca, zaś Chełm z dochodem 3598.82 zł zajął miejsce 40. Lublin w kategorii miast wojewódzkich zajął 13 pozycję z dochodem na mieszkańca w wysokości 4328,05 zł.

– „To pokazuje, że dobra atmosfera i stwarzanie możliwości do inwestowania w Zamosciu powodują, że dochody mieszkańców zwiększają się, a w konsekwencji zwiększają się też dochody budżetu. Miasto musi być przyjazne nie tylko inwestorom, ale i mieszkańcom. Dzięki temu staje się bogatsze i lepsze do życia”- komentuje prezydent Andrzej Wnuk.

Które polskie samorządy okazały się najbogatsze? Pierwsze miejsce w Polsce wśród gmin wiejskich zajął Kleszczów. Liderem wśród miast powiatowych zostały Polkowice. Pierwszą pozycję wśród miast na prawach powiatu zajął Sopot. Najzamożniejszym polskim miastem wojewódzkim tradycyjnie pozostaje Warszawa, a najbogatszym województwem woj. mazowieckie. Wśród powiatów na pierwszej pozycji uplasował się powiat człuchowski.

Tworząc raport, autorzy wzięli pod uwagę dochody jednostek samorządu terytorialnego: województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, powiatów, miast powiatowych, innych miast i gmin wiejskich. W badaniu zostały pominięte wpływy z dotacji celowych, gdyż – jak tłumaczą – awans wywołany korzystaniem z dotacji inwestycyjnej jest awansem chwilowym (incydentalnym) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności jednostki samorządu terytorialnego. Twórcy zestawienia uwzględnili więc wyłącznie dochody własne i otrzymywane subwencje.

Z raportem można zapoznać się TUTAJ

Poprzedni artykułKoncert Charytatywny poświęcony twórczości Anny German
Następny artykułPowołano Zamojski Klaster Energii
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments