Mocny sprzeciw Posła Sachajko w “malinowej aferze”

0
542

Poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko wezwał Marszałka Województwa Lubelskiego Sławomira Sosnowskiego (PSL) do wycofania patronatu honorowego dla inicjatywy zakładania plantacji malin na Ukrainie.

Eksperci od sadownictwa oceniają, że w ostatnich latach Ukraina stała się dużym producentem malin, konkurując mocno z Polską o rynki zbytu. Cena polskich malin w skupie od czterech lat spada. Najwyższe ceny płacono w 2015 r. – średnio 7,7 zł/kg, w 2016 – 5,2 zł/kg, w 2017 – 4,40 zł/kg. W tym roku rolnicy mogą liczyć zaledwie na 1,5-2 zł/kg.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie uzgodniło projektu z Ministerstwem Rolnictwa.

MSZ argumentuje, że “dotacja ma pomóc rozwinąć mikro- i małą przedsiębiorczość wśród ludności wiejskiej na zachodzie Ukrainy w zakresie sadownictwa i ogrodnictwa. Bezpośrednim celem projektu jest przekazanie wiedzy eksperckiej z zakresu tworzenia kooperatywy drobnych przedsiębiorców. Projekt w założeniu ma przyczynić się do wzmocnienia współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi gospodarstwami oraz przedsiębiorstwami”.

“W ramach projektu 30 właścicieli/pracowników mikro- i małych przedsiębiorstw skorzysta z usług doradztwa, konsultacji i wizyt studyjnych. Dodatkowo z tej grupy wybranych zostanie 10 drobnych przedsiębiorców, którzy utworzą pierwszą w obwodzie wołyńskim kooperatywę ogrodniczo-sadowniczą. Kooperatywa obejmie obszar 10 ha (każdy z rolników przeznaczy około 1 ha ziemi na plantację malin)” – poinformował MSZ.

Projekt zakłada, że Polacy przekażą ukraińskim rolnikom 70 000 sadzonek najlepszych odmian malin uprawianych w Polsce. Ukraińcy maja od Polaków otrzymać także doradztwo w zakresie uprawy. Wraz z rozwojem produkcji nastąpi znaczny wzrost znaczenia Ukrainy w światowym handlu malinami, przy jednoczesnym zdeklasowaniu polskich producentów malin.

Doprowadzamy do tego, żebyśmy masowo zamykali i zaorywali plantacje w Polsce i sprowadzali maliny z Ukrainy. Bo na Ukrainie mamy lepsze gleby , tańsze środki produkcji i nieograniczoną powierzchnię. To skandal!!! Może należy powiedzieć polskim rolnikom i sadownikom, że rezygnujemy z produkcji w Polsce i wszystko należy zasadzić lasami – mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15.

 

treść pisma przesłanego przez Posła Jarosława Sachajko do Marszałka Województwa Lubelskiego.

 

Poprzedni artykułZUS będzie rozdawał pieniądze pracodawcom
Następny artykuł“Zezowate szczęście” – w kinie letnim
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments