„Muzyka ocalona” – koncert w “Synagodze” poświęcony kompozytorom żydowskiego pochodzenia

0
716

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Fundacja Polonia Music Art zapraszają na koncert poświęcony polskim i czeskim kompozytorom pochodzenia żydowskiego – ofiarom Holocaustu. Wydarzenie odbędzie się w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu, w niedzielę 5 sierpnia o godzinie 18.00.

W wykonaniu zespołu Art Chamber Ensemble zabrzmią kompozycje Józefa Kofflera – jednego z najciekawszych kompozytorów polskiego modernizmu i pierwszego polskiego twórcy dodekafonicznego, Mariana Neuteicha – znanego głównie z muzyki filmowej i dyrygenta Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w getcie warszawskim,  Joachima Mendelsona – wykładowcy Instytutu Muzycznego w Warszawie, oraz wybitnych czeskich kompozytorów, absolwentów akademii muzycznych w Pradze i Brnie – Gideona Kleina i Hansa Krasa. Koncert zakończy trio fortepianowe „Silent Voices”, amerykańskiego twórcy Benjamina Leesa z 1998 roku dedykowane „tym, których głosy na zawsze umilkły w czasie pogromów i ludobójstwa”, jak tłumaczy sam kompozytor. O niezwykłości tego koncertu stanowi jego program, ponieważ znalazły się w nim bardzo rzadko wykonywane utwory, z których nie wszystkie były dotąd nigdy prezentowane polskiej publiczności. 

Zagrają członkowie zespołu Art Chamber Ensemble. Jego założyciele – skrzypek Jarosław Pietrzak oraz pianistka Julita Przybylska-Nowak – zapraszają do współpracy muzyków z Polski i z zagranicy. W koncercie wezmą udział młodzi utalentowani artyści, studenci oraz absolwenci polskich  akademii muzycznych we Wrocławiu, Poznaniu, a także austriackich w Grazu i Wiedniu, laureaci wielu konkursów muzycznych: Ewelina Korczakowska  (skrzypce), Dominika Luteńko (skrzypce), Anna Wałek (skrzypce), Adrianna Mołocznik (altówka), Weronika Strugała (wiolonczela).

Zespół koncertował dotychczas m. in. w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie, w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz na festiwalu Warszawa Singera. 

Koncert odbędzie się w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Zamościu, w niedzielę 5 sierpnia o godzinie 18.00.

Celem wydarzenia jest upamiętnienie 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Słowo o muzyce wygłosi Gniewomir Zajączkowski.

Patronat medialny nad koncertem objęli: Nowy Kurier Zamojski, Radio Lublin oraz Telewizja Polska o. Lublin

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

PROGRAM KONCERTU:

Gideon Klein – Duo na skrzypce i wiolonczelę

Joachim Mendelson – Sonata na skrzypce i fortepian

Marian Neuteich – Temat z wariacjami na kwartet smyczkowy

———— przerwa—————

Józef Koffler – Capriccio na skrzypce i fortepian

Hans Krasa  – Passacaglia i Fuga na skrzypce, altówkę i wiolonczelę

Benjamin Lees – Trio fortepianowe nr 2 „Silent Voices”

Wykonawcy:

Art Chamber Ensemble w składzie:

Julita Przybylska-Nowak – fortepian

Jarosław Pietrzak – skrzypce

Ewelina Korczakowska – skrzypce

Dominika Luteńko – skrzypce

Anna Wałek – skrzypce

Adrianna Mołocznik – altówka

Weronika Strugała – wiolonczela

Poprzedni artykułFolkowy JORYJ KŁOC ze Lwowa zagra w Gminie Zamość
Następny artykułUczniowie “Budowlanki” w Lizbonie (zdjęcia)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments