Folkowy JORYJ KŁOC ze Lwowa zagra w Gminie Zamość

0
682
- reklama-

JORYJ KŁOC to ukraiński zespół ze Lwowa, który będzie gwiazdą dużej imprezy plenerowej w Gminie Zamość. W niedzielę, 22 lipca 2018 r. we wsi Wierzchowiny, znajdującej się w otulinie Roztoczańskiego Parku Narodowego, odbędzie się druga edycja Folkowiska w Gminie Zamość.

Pomysłodawcą imprezy było rok temu Stowarzyszenie Kobiet na rzecz promocji i rozwoju środowisk lokalnych 28+, które zrzesza ponad 30 Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Zamość. Oprócz całej masy atrakcji, związanych ze swojszczyzną lubelskiej, zamojskiej i kresowej wsi, organizatorzy zadbali o program sceniczny i ściągnęli w tym roku m.in. muzykujących mieszkańców Przybysławic z Gminy Garbów, artystów z „Krainy Rumianku” w Hołownie, zespół ludowy „Pakoszowianie” z Gminy Sanok oraz folkowych muzyków ze Lwowa – zespół JORYJ KŁOC, który wystąpi pod wieczór w roli gwiazdy.

JORYJ KŁOC powstał we Lwowie 13 września 2013 r. Muzycy tworzą bardzo specyficzną muzykę, będącą kompilacją wielu stylów i brzmień. W utworach grupy można usłyszeć nie tylko ukraiński folk i ethno, ale i mocny rock, a nawet punk-rock. Ukraińskim muzykom udało się skutecznie wykorzystać na nowo brzmienie staroukraińskich instrumentów. Krytycy określają styl grupy na „art & heavy acoustic rock”. Nazwa formacji pochodzi od tajnej gwary (argot) zamkniętych wspólnot graczy na lirach korbowych i na kobzie. JORYJ − znaczy „szacowny” lub „honorowy”, a KŁOC – to „kawałek”, „przystojniak”, „fragment” albo „stary”, „starszy”. Niestety w języku polskim nie ma właściwego odpowiednika słownego. Obecnie nazwę grupy można potocznie przetłumaczyć jako „poważny, honorowy człowiek, pan” lub „świetna, znakomita osoba”, albo po prostu „V.I.P.”

Zespół wiele razy koncertował już w Polsce, zyskując uznanie i coraz większą popularność. Jeden z popularniejszych przebojów grupy nosi tytuł „Siadaj Siadaj…”.

Muzyków w akcji będzie można zobaczyć na żywo już 22 lipca w Wierzchowinach (tylko 15 km od Zamościa i tyle samo od Zwierzyńca).  Zapraszamy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments