Z Festiwalu „Stolica Języka Polskiego” Szczebrzeszyn słynie. Znamy PROGRAM tegorocznej edycji.

0
1009
GAIA

Już nie tylko z chrząszcza, ale też z Festiwalu Stolica Języka Polskiego słynie Szczebrzeszyn. To właśnie do tego małego, malowniczego miasteczka już po raz czwarty zawitają wielkie nazwiska: wybitni pisarze, poeci, językoznawcy i artyści. Tego wydarzenia nie może przegapić żaden miłośnik naszej rodzimej literatury. Festiwal Stolica Języka Polskiego odbywać się będzie w dniach 5 – 11 sierpnia. Na jeden dzień Stolicą Języka Polskiego stanie się także Hetmański Gród. Dziś (9 lipca) na Rynku Wodnym w Zamościu odbyła się konferencja prasowa podczas której poznaliśmy szczegóły tegorocznej odsłony festiwalu.

W spotkaniu udział wzięli m.in.: Dyrektor i pomysłodawca Festiwalu – Piotr Duda, Przewodniczący Rady Festiwalu – Tomasz Pańczyk, Kurator bloku dziecięcego Festiwalu – Sylwia Stano, Starosta Zamojski – Henryk Matej, Prezydent Zamościa – Andrzej Wnuk oraz Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość – Małgorzata Bzówka.

Piotr Duda podkreślił, że Festiwal to ogromne przedsięwzięcie, nad którym z roku na rok pracuje coraz więcej osób. Wydarzenie przez trzy minione edycje wypracowało już swoją markę. Festiwal został doceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i otrzymał dotację na trzy kolejne edycje. Renomę, za sprawą festiwalu zyskał zarówno sam Szczebrzeszyn, jak i całe Roztocze i Zamojszczyzna. Wielu festiwalowych gości z różnych stron Polski dowiedziało się o Roztoczu właśnie za sprawą Festiwalu „Stolica Języka Polskiego”. Dyrektor festiwalu poinformował też, że w związku z tym wraz z dr Sylwią Stano postanowił wydać publikację pod tytułem „Roztocze. Wschód Kreatywności”, w której wraz z zaproszonymi autorami przekonują, ze dzięki przedsięwzięciom kulturalnym można rozwijać region.

Patronami tegorocznej edycji Festiwalu będą Skamandryci, którzy byli literacką odpowiedzią na wybuch niepodległości w 1918 roku. W listopadzie 1918 roku została otwarta w Warszawie legendarna kawiarnia „Pod Picadorem”, w której ukształtowała się grupa Skamander, do której należeli: Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń.

Inauguracja Festiwalu odbędzie się – tak jak w ubiegłym roku – w Zamościu. Motywem przewodnim dnia zamojskiego będzie „Zamość w literaturze”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę gości Festiwalu na poezję, literaturę piękną, powieści historyczne oraz książki dla dzieci i młodzieży związane z Zamościem i Zamojszczyzną. W programie „dnia zamojskiego” znalazło się też m.in.: spotkanie z Pauliną Mikułą autorką vloga „Mówiąc inaczej” oraz spotkanie autorskie z Anną Dziewit – Meller. Dzień zamojski zakończy koncert piosenek Jonasza Kofty w wykonaniu Nuli Stankiewicz, której towarzyszyć będą muzycy: Janusz Strobel, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Mariusz „Fazi” Mielczarek.

W tym roku w Szczebrzeszynie, wśród gości pojawią się wybitni pisarze, poeci, językoznawcy, artyści.: Andrij Bondar, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Maciej Czeszewski, Anna Dziewit-Meller, Julia Fiedorczuk, Andrzej Franaszek, Jarosław Górski, Magdalena Grzebałkowska, Mikołaj Grynberg, Agata Hącia, Jarosław Kamiński, Zosia Karaszewska, Katarzyna Kłosińska, Ryszard Krynicki, Antonia Lloyd Jones, Andrij Lyubka, Stanisław Łubieński, Dorota Masłowska, Wiesław Myśliwski, Grażyna Plebanek, Zyta Rudzka, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Tadeusz Sobolewski, Paweł Sołtys, Piotr Sommer, Sylwia Stano, Andrzej Stasiuk, Michał Strzałkowski, Olga Tokarczuk, Mikołaj Trzaska, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Marcin Wicha, Izabela Winiarska-Górska, Agnieszka Wolny – Hamkało, Urszula Zajączkowska, Katarzyna Nosowska.

Odbędą się specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi, z udziałem Jerzego Treli oraz Anny Seniuk. Nie zabraknie także teatru. Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz zagrają w „Dzienniku Przebudzenia” na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha. Karolina Gruszka, Anna Moskal, Redbad Klijnstra, Philip Mogilnizky, Magdalena Górska, Patrycja Soliman, Mariusz Zaniewski, Krzysztof Kumor, Richard Berkeley, Juliusz Chrząstowski wezmą udział w projekcie „Irańska Konferencja”, czyli czytanie najnowszej sztuki Iwana Wyrypajewa.

Głównym motywem spotkań, warsztatów i wydarzeń dla dzieci podczas tegorocznego Festiwalu będą piękne książki, które powstają w małych wydawnictwach.

Po raz pierwszy Festiwal przyzna również własną nagrodę – „Nagrodę Wielkiego Redaktora” której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski.

To tylko niektóre punkty bogatego programu. Ofertę festiwalową uzupełniają koncerty. Wystąpią: Hanna Banaszak, Adam Strug, Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa oraz Jazz Band Młynarski-Masecki.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments