Nowy numer “Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego” już w sprzedaży.

0
291

Jest już w sprzedaży drugi tegoroczny numer „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”. 

Główne tematy tego numeru są dwa.

Pierwszy to prawdziwa sensacja: oto w Muzeum im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie oglądać można prace jednego z najsłynniejszych artystów świata – Pabla Picassa. Rzecz niebywała i jeszcze kilka miesięcy temu nie do wyobrażenia.
Koniecznie wybierzcie się do Hrubieszowa, taka gratka pewnie już nigdy się nie zdarzy.
A o tym, jak prace światowej sławy artysty trafiły do Hrubieszowa, opowiada w tekście „Picasso. Dwie opowieści” Dorota Grzymała, kuratorka wystawy.

Drugi z głównych tematów tego „ZKK” to Zamojskie Lato Teatralne, które rusza w tym samym czasie, w jakim weźmiecie w ręce nasze pismo. Tegoroczne Lato przyniesie sporo nowości i zaskoczeń, m.in. warsztaty teatralne dla dorosłych, strefę młodych i wiele innych, o czym pisze Grażyna Kawala. Program ZLT jest ambitny i niezwykle ciekawy. Także dzięki dotacji, jaką Zamojski Dom Kultury otrzymał na organizację wydarzenia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z okazji świętowanego w tym roku 100-lecia niepodległości kontynuowany jest stworzony specjalnie na tę okazję cykl, w którym tym razem Agnieszka Linek zaprasza na wyprawę po naszym regionie śladami marszałka Józefa Piłsudskiego. Marta Lackorzyńska natomiast przedstawia zamojskich twórców niepodległości.

Piotr Linek z okazji Roku Zbigniewa Herberta szukał jego zamojskich śladów, wypytując o nie przedstawicieli świata kultury. Bogdan Szyszka opisuje Zamość w biografii Stanisława Młodożeńca.

W tym numerze „ZKK” także trzy jubileusze: 70-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu (o historii i  życiu szkoły pisze Ewa Gajewska), 20-lecie Katolickiego Radia Zamość (Łukasz Kot) i 30-lecie pracy twórczej Jerzego Tyburskiego
(o którym z kolei pisze Katarzyna Szymańska). Jerzy Tyburski właśnie wystawia swoje prace w BWA Galerii Zamojskiej. Przed nim wystawę miała tu Barbara Szubińska-Rutkowska, o czym z kolei pisze Elżbieta Gnyp.

Za nami Zamojski Festiwal Kultury „arte, cultura, musica e..”. Koncertowała na nim m.in. powstała 40 lat temu grupa Vox. Tuż przed festiwalem jej członkowie odsłonili swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Pisze o tym Teresa Madej.

Jest też kilka bardzo ciekawych tekstów o historii Zamościa. Bogumiła Sawa na przykład pisze o zamianie miasta na dobra narodowe, a Łukasz Kot odkrywa tajemnice Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W Zamościu wciąż przechowywana jest koszula koronacyjna króla.

To tylko część tekstów, pozostałe są równie ciekawe. Zachęcamy do lektury.

Kolejny „ZKK” ukaże się we wrześniu. A w nim – m.in. o Józefie Piłsudskim i pomniku ku jego czci, który stanie w Zamościu. Ukaże się także obszerna relacja z tegorocznej Zamojskiej Ulicy Poetyckiej, w tym teksty prezentowane podczas spotkania z 18 autorami z Zamościa.

Kwartalnik w cenie 15 zł jest do nabycia w sekretariacie ZDK, w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej oraz w Sklepie Wielobranżowym Janusz Bednarski (ul. Staszica 37)

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments