Gdy nie mogę spłacić pożyczki w terminie

0
314

Nie spłacam pożyczki w terminie. Co mogą mi zrobić? 

Klienci firm pożyczkowych chętnie sięgają po udzielane przez te podmioty finansowe wsparcie. Może się jednak zdarzyć, że mimo przeanalizowania swojej sytuacji materialnej w którymś momencie nie będzie nas stać na to, by regularnie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Co wtedy? O tym jakie konsekwencje dla dłużnika pociąga za sobą brak płatności opowiadają eksperci z Mikrorata.pl 

Nim sięgniesz po pożyczkę 

Chociaż wzięcie szybkiej pożyczki przez internet jest dziś niezwykle proste, to nim po nią sięgniemy zastanówmy się nad tym, czy możemy sobie na to pozwolić i czy będzie nas stać na to, by ją terminowo spłacać. 

Na szczęście większość potencjalnych pożyczkobiorców przed wnioskowaniem o taki zastrzyk gotówki, dokonuje starannej analizy domowego budżetu oraz oszacowania swojej kondycji finansowej. Niestety mimo takiej zapobiegliwości wciąż zdarzają się sytuacje w których z różnych względów spóźniamy się ze spłatą. 

Decydując się na pożyczkę pozabankową powinniśmy wybrać taką kwotę i okres spłaty, by mieć pewność, że wspomniane zobowiązanie finansowe będziemy regulować w terminie. Ponadto, nie należy pożyczać więcej niż potrzebujemy, choć minimum formalności i szybka weryfikacja mogą zaostrzyć nasz apetyt na dodatkowe pieniądze. 

Gdy już wiesz, że spóźnisz się ze spłatą…

Co jednak zrobić wówczas, gdy wiemy, że nie uda nam się na czas zapłacić kolejnej raty? W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej powiadomić o tym fakcie przedstawiciela firmy pożyczkowej, gdyż najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić jest unikanie kontaktu, ignorowanie kolejnych wezwań do zapłaty i udawanie, że problem nie istnieje. 

Jeśli wcześniej nie przeczytałeś zbyt dokładnie zawartej z pożyczkodawcą umowy, to zrób to teraz, gdyż to właśnie w tym dokumencie znajdziesz wyszczególnione wszystkie konsekwencje, które przyjdzie Ci ponieść w związku z brakiem terminowej płatności. 

Pamiętaj, że wiarygodne firmy pozabankowe działają zgodnie z zasadami odpowiedzialnego pożyczania. Tak postępuje również Mikrorata, która dba o swoich klientów i zawsze stara się wypracować dogodne dla nich i dostosowane do ich potrzeb i możliwości rozwiązanie. Stąd też jeśli w trakcie trwania umowy zechcemy zmienić harmonogram spłaty, to powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, by uzgodnić dalsze kroki. 

Konsekwencje opóźnienia w spłacie

Wybierając pożyczkę miej na uwadze fakt, że konsekwencje niespłacania zobowiązania o które wnioskowaliśmy są dość znaczące. Co nam grozi? Po pierwsze, osoby zalegające z płatnościami muszą liczyć się z tym, że znajdą się w bazie BIK, co przyczyni się do obniżenia ich zdolności kredytowej (to zaś może utrudnić lub nawet uniemożliwić otrzymanie kolejnej pożyczki wtedy, gdy będziemy jej potrzebować). 

Po drugie, takie informacje mogą zostać przekazane do BIK bez naszej zgody, a ten ma prawo przetwarzać je przez 5 lat. Co więcej, gdy Twoje dane trafią już do BIK, to nie będziesz mógł ich w żaden sposób usunąć, gdyż informacje o rzekomym „czyszczeniu BIK” to wprowadzanie w błąd konsumentów i żerowanie na ich niewiedzy i naiwności. 

Po trzecie, zaleganie z opłatami wiąże się z dodatkowymi kosztami, gdyż za kolejne wezwania do zapłaty również będziemy musieli zapłacić. Wspomniane dodatkowe opłaty mogą dotyczyć:

  • Kosztów związanych z wezwaniem do zapłaty;
  • Odsetek za zwłokę w spłacie w wysokości odsetek ustawowych wraz z odsetkami firmy;
  • Obciążeń związanych z podejmowaniem czynności mających na celu zwrot należności przez pożyczkobiorcę, 
  • Kosztów wejścia na drogę sądową. 

Po trzydziestu dniach od braku spłaty pożyczki w wyznaczonym na to terminie firma pozabankowa ma prawo wejść na drogę postępowania sądowego, a wszystkimi związanymi z tym kosztami zostaje obarczony pożyczkobiorca. Najczęstszym finałem tego rodzaju spraw jest egzekucja komornicza celem odzyskania należności z którą zalegamy. Takie rozwiązanie, to jednak ostateczność. Aby uniknąć nieprzyjemności związanych z opóźnieniami, zawsze terminowo spłacaj swoje zobowiązania.  

Jakie są jeszcze konsekwencje braku terminowej wpłaty? Może być to np. rozwiązanie umowy. Po taki środek pożyczkodawca sięga jednak tylko wtedy, gdy uzna, że w żaden inny sposób nie da się rozwiązać sytuacji pożyczkobiorcy. Wówczas odpowiedzialny za to podmiot może dokonać wypowiedzenia umowy w całości lub w jakiejś jej części. Co to oznacza dla dłużnika? W takim wypadku będzie on zmuszony po upływie okresu wypowiedzenia do oddania pożyczonej kwoty (powiększonej o odsetki). Brak wpłaty stanowi natomiast dla pożyczkodawcy podstawę do wkroczenia na drogę sądową i dochodzenia w ten sposób zwrotu pożyczonej kwoty. 

Nim sięgniesz po pożyczkę przez internet sprawdź różne firmy pozabankowe i oferowane przez nie warunki, dokonaj analizy swojej sytuacji finansowej, starannie zaplanuj kwotę o którą będziesz się ubiegł i jej spłatę. 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments