I LO czeka przeprowadzka. Wiadomo, kiedy nastąpi

0
1238
fot. I LO w Zamościu

W związku planowaną rewitalizacją budynku Akademii Zamojskiej, mieszczące się w nim I Liceum Ogólnokształcące, będzie zmuszone zmienić siedzibę. Szkoła przeniesie się do Pałacu Zamoyskich, czyli dawnej siedziby sądów przy ul. Akademickiej. Kiedy nastąpi przeprowadzka? Jak poinformował podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia Komisji Rewizyjnej – Marcin Grabski, sekretarz Miasta Zamość – Procedura przenoszenia I LO do budynku Pałacu Zamoyskich już się rozpoczęła. Jednak cały proces zajmie trochę czasu. Budynek wymaga bowiem przeprowadzenia prac remontowych.

Chodzi o to, by dostosować go pod względem bezpieczeństwa i pod względem użytkowania do wymogów szkoły. – powiedział Grabski. – Niedawno odbyło się w tej sprawie spotkanie z dyrektor szkoły – Bożeną Krupą oraz dyrektorami wydziałów Urzędu Miasta. Zgodnie z uzgodnieniami, które zapadły – część sal i pracowni, jeżeli ich remonty zostaną wykonane w miarę szybko i jeżeli zostaną uzyskane wszystkie niezbędne pozwolenia, będzie mogła od 1 września mieć swoją siedzibę w Pałacu. Reszta będzie sukcesywnie przenoszona – dodał.

Przypomnijmy, Miasto Zamość na rewitalizację gmachu Akademii Zamojskiej otrzymało dotację w wysokości 24 mln złotych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska 2014-2020 (działanie pn. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury).

Zakres prac obejmuje remont konserwatorski budynku Akademii wraz z zagospodarowaniem i uzbrojeniem terenu oraz zaadaptowanie części budynku na cele działalności kulturalnej. Robotami budowlanymi objęty zostanie budynek dawnej Akademii z dziedzińcem, elementy zagospodarowania i uzbrojenia terenu. Prace aranżacyjne zostaną wykonane w części pomieszczeń obiektu przeznaczonych na działalność ekspozycyjną i działalność kulturalną.  Z ogólnej przestrzeni użytkowej budynku Akademii Zamojskiej wynoszącej 7 956,60 m2 na cele kulturalne przeznaczona zostanie powierzchnia: 2 971,51 m2.

Trzy pomieszczenia na parterze adaptowane zostaną na ekspozycję muzealną pn. Dzieje Akademii Zamojskiej i drukarni akademickiej (358,00 m2). Drugie piętro (poddasze) w całości zaadaptowane zostanie na cele kulturalne Zamojskiej Akademii Kultury – (2 613,51 m2). Wyremontowany zostanie również dziedziniec Akademii o powierzchni 1 490,00 m2 oraz części wspólne obiektu, których remont jest niezbędny dla funkcjonowania ekspozycji muzealnej oraz Zamojskiej Akademii Kultury takie jak: szyb windowy, schody żelbetowe (klatka schodowa), kanały techniczne.

Zakończenie prac rewitalizacyjnych przewidziano na 2020 rok. Po remoncie – jak zapewniają władze miasta – I Liceum wróci do swojej dawnej siedziby.

 

 

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments