Zamość: Rekordowy Polonez na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości [ZDJĘCIA i FILM]

0
1489

Dla uczczenia 100 – tnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, szkoły i placówki oświatowe z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie, Delegatura w Zamościu postanowiły wspólnie ustanowić Rekord Polski w największej liczbie osób tańczących Poloneza w wielu lokalizacjach. Poloneza tańczono też na Rynku Wielkim w Zamościu. Nasz narodowy taniec zatańczyło tu 381 par!

Polonez poprzedzony był Korowodem Niepodległości, który uroczyście przemaszerował z ulicy Partyzantów na Rynek Wielki w Zamościu, gdzie odbyły się okolicznościowe wystąpienia oraz odśpiewano hymn państwowy. Równo o godz. 11 rozpoczął się taniec, w którym udział wzięły dzieci i młodzież. Tańczono do melodii Poloneza z filmu Andrzeja Wajdy – „Pan Tadeusz”, skomponowanego przez Wojciecha Kilara. Wspólne tańczenie Poloneza trwało tyle ile wynosi długość całego utworu, czyli dokładnie 7 minut i 45 sekund.

W próbie bicia rekordu udział wzięły szkoły z powiatów – zamojskiego,  biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Tańczenie rekordowego Poloneza odbywało się zarówno w poszczególnych szkołach, jak i grupowo – publicznie na rynkach i placach miast w zaangażowanych powiatach. Poloneza tańczono m.in. w Tomaszowie Lub., Hrubieszowie, Szczebrzeszynie, Zwierzyńcu, Biłgoraju i w innych miejscowościach. Łącznie tańczyło ok. 11 tys. osób.

Jeszcze nie wiadomo czy udało się pobić rekord Polski. Jeśli tak, zostanie to wpisane do księgi Rekordów Guinnesa.

Poprzedni artykułRekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Poszukiwani ochotnicy z Zamościa
Następny artykułKorowód Niepodległości w Zamościu (Zdjęcia i Film)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments