Zamość: Rekordowy Polonez na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości [ZDJĘCIA i FILM]

0
1193

Dla uczczenia 100 – tnej rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, szkoły i placówki oświatowe z obszaru działania Kuratorium Oświaty w Lublinie, Delegatura w Zamościu postanowiły wspólnie ustanowić Rekord Polski w największej liczbie osób tańczących Poloneza w wielu lokalizacjach. Poloneza tańczono też na Rynku Wielkim w Zamościu. Nasz narodowy taniec zatańczyło tu 381 par!

Polonez poprzedzony był Korowodem Niepodległości, który uroczyście przemaszerował z ulicy Partyzantów na Rynek Wielki w Zamościu, gdzie odbyły się okolicznościowe wystąpienia oraz odśpiewano hymn państwowy. Równo o godz. 11 rozpoczął się taniec, w którym udział wzięły dzieci i młodzież. Tańczono do melodii Poloneza z filmu Andrzeja Wajdy – „Pan Tadeusz”, skomponowanego przez Wojciecha Kilara. Wspólne tańczenie Poloneza trwało tyle ile wynosi długość całego utworu, czyli dokładnie 7 minut i 45 sekund.

W próbie bicia rekordu udział wzięły szkoły z powiatów – zamojskiego,  biłgorajskiego, hrubieszowskiego i tomaszowskiego. Tańczenie rekordowego Poloneza odbywało się zarówno w poszczególnych szkołach, jak i grupowo – publicznie na rynkach i placach miast w zaangażowanych powiatach. Poloneza tańczono m.in. w Tomaszowie Lub., Hrubieszowie, Szczebrzeszynie, Zwierzyńcu, Biłgoraju i w innych miejscowościach. Łącznie tańczyło ok. 11 tys. osób.

Jeszcze nie wiadomo czy udało się pobić rekord Polski. Jeśli tak, zostanie to wpisane do księgi Rekordów Guinnesa.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments