Rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Poszukiwani ochotnicy z Zamościa

0
2920

Kolejni ochotnicy z Zamościa zasilą szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. 13 czerwca br. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Zamościu kolejni ochotnicy rozpoczną rozmowy kwalifikacyjne. Obrona Terytorialna w województwie lubelskim liczy już ponad 2400 żołnierzy i wciąż rośnie w siłę.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się zainteresowaniem i wielu chce spróbować swoich sił w nowej formacji wojskowej. Już 13 czerwca kolejnych kilkudziesięciu ochotników z Zamościa i okolic stawi się w WKU, przy ul. Koszary 52 na rozmowach kwalifikacyjnych. Ci, którzy przejdą pomyślnie etap formalny, 28 lipca br. rozpoczną szkolenie podstawowe Terytorialsa – tzw. „szesnastkę”. To innowacyjne szkolenie 16-dniowe, które obejmuje naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, udzielania pierwszej pomocy, zajęcia z taktyki, topografii oraz ogólne zasady zachowania na polu walki.

Przypomnijmy, najbliższe szkolenia podstawowe dla zainteresowanych służbą
w 25 Batalionie Lekkiej Piechoty w Zamościu planowane są w następujących terminach: 28.07-12.08.2018 r.; 08-23.09.2018 r.; 13-28.10.2018 r.

Rekrutacja do WOT to proces otwarty, zainteresowani cały czas mogą zgłaszać się do służby. Aktualne informacje na temat terminów i procedur naboru można znaleźć na stronie internetowej WKU w Zamościu. Warto również odwiedzić stronę poświęconą Terytorialnej Służbie Wojskowej – www.terytorialsi.mil.pl. 

25 Batalion Lekkiej Piechoty w Zamościu wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i liczy ok. 400 żołnierzy. Rejonem odpowiedzialności obejmuje następujące powiaty: hrubieszowski, janowski, biłgorajski, tomaszowski i zamojski. Dowódcą batalionu jest wz. mjr. Wojciech Brykner. Do zadań Terytorialsów
z Zamościa, zgodnie z ideą obrony terytorialnej, należy obrona i wsparcie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu innych zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe. 

Dla kogo WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa, budowana na najlepszych, polskich tradycjach niepodległościowych. Każdy w wieku 18-63 lat
(w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Podstawowe wymagania to, m.in.: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, nie pełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nie posiadanie przydziału kryzysowego. 

W szeregach WOT mile widziane są zarówno, osoby aktywne społecznie, jak i te, które dopiero szukają pomysłu na siebie. Ci, którzy chcą kontynuować rodzinne tradycje patriotyczne lub po prostu szukają przygody. Swoje miejsce znajdą tu również osoby pracujące, specjaliści z różnych dziedzin, jak i poszukujący zatrudnienia. Obrona terytorialna to miejsce zarówno dla młodych, energicznych, jak i nieco starszych, z dużym doświadczenie życiowym i zawodowym.

Korzyści ze służby w WOT

Pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej daje wiele korzyści. Przede wszystkim
to inwestycja w rozwój osobisty: służba w ciekawym środowisku, możliwość zdobycia nowych doświadczeń, dofinansowanie do nauki i aktywności fizycznej, rozwijanie hartu ducha i umiejętności przezwyciężania własnych słabości. Niebagatelną wartością TSW jest możliwość osobistego zaangażowania w budowanie systemu bezpieczeństwa kraju w duchu patriotyzmu.  

Służba w WOT jest również inwestycją w rozwój zawodowy. Oferuje atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie, specjalistyczne oraz udział w dynamicznych szkoleniach
z użyciem nowoczesnego sprzętu. Po 3 latach służby w WOT istnieje możliwość kontynuowania kariery jako żołnierz zawodowy. WOT jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą pogodzić służbę dla kraju z życiem zawodowym i rodzinnym. Terytorialsi mogą również liczyć na wynagrodzenie w wysokości ok. 500 zł miesięcznie, za gotowość bojową i szkolenia rotacyjne, a także zwrot kosztów dojazdu do jednostki na ćwiczenia. 

Szkolenia w WOT

Osoby wstępujące w szeregi WOT, które nie posiadają doświadczenia wojskowego muszą przejść szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”, trwające 16 dni, zakończone przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy obowiązuje 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Proces szkolenia Terytorialsów trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym. Pierwszy rok, to szkolenia indywidualne – ogólnowojskowe, których celem jest opanowanie prawidłowych nawyków i zachowań na polu walki. Najważniejsze elementy szkolenia to: strzelanie z broni indywidualnej, taktyka, pierwsza pomoc przedmedyczna, elementy przetrwania. W drugim roku odbywają się szkolenia specjalistyczne np.: saper, medyk, radiotelefonista, strzelec wyborowy. Trzeci rok szkoleń, to czas zgrywania pododdziałów. Po odbyciu wszystkich etapów szkolenia Terytorials osiąga status gotowości bojowej („combat ready”). 

WOT w woj. lubelskim

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. 

Misja i zadania WOT

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani
z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać
i uzupełniać ich działania.

[materiał nadesłany]

Poprzedni artykułJuż dziś wieczorem bajeczny spektakl na Rynku Wielkim. Nie może Was tam zabraknąć!
Następny artykułZamość: Rekordowy Polonez na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości [ZDJĘCIA i FILM]
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments