Zamojscy Strażacy niepokonani!

0
671

W dniach 28 i 30 maja odbyły się Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym. W zawodach wzięły udział reprezentacje 20 komend powiatowych (miejskich) PSP woj. lubelskiego oraz Zakładowa Straż Pożarna Zakładów Azotowych w Puławach.

Reprezentacja Komendy Miejskiej PSP w Zamościu zwyciężyła w ogólnej, bardzo zaciętej rywalizacji. Jest to kolejne zwycięstwo po 2007r w tej rywalizacji. W nagrodę za drugie miejsce zamojscy strażacy uzyskali czek, na zakup sprzętu pożarniczego w wysokości 20 tys. zł. Mistrzostwa odbywały się w Puławach i Parczewie w następujących konkurencjach:

  • pożarniczy tor przeszkód – bieg na 100 metrów z przeszkodami,
  • wspinanie przy użyciu drabiny hakowej na 3 piętro wspinalni.
  • sztafeta pożarnicza 4 x 100 m z przeszkodami,
  • pożarnicze ćwiczenie bojowe.

Pożarniczy tor przeszkód jest to dystans 100 m, na którym zawodnik bez pomocy podpór winien przeskoczyć ścianę o wysokości 2m, przebiec po równoważni z odcinkami węży pożarniczych, a po ich połączeniu ze sobą z rozdzielaczem i prądownicą, przebiega linię mety. Wspinanie przy użyciu drabiny hakowej polega na jak najszybszym wejściu na III piętro wspinalni. Jest to bardzo trudna konkurencja,  która wydatnie pokazuje sprawność zawodników. W konkurencji tej dużo też zależy od szczęścia. Sztafeta pożarnicza to bieg z przeszkodami, którymi są domek (po którym należy przebiec), pokonanie 2m ściany, bieg po równoważni z łączeniem węży,  na koniec gaszenie palącej się cieczy w wannie. Pożarnicze ćwiczenie bojowe polega na sprawieniu linii wężowych (ssawnych, tłocznych) i napełnieniu zbiorników wodą.

Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że w klasyfikacji indywidualnej województwa asp. Paweł Ligaj wygrał konkurencje: bieg na 100 m, wspinanie z użyciem drabiny hakowej  oraz dwubój pożarniczy (obie konkurencje). Strażak na co dzień pełni służbę w Stanowisku Kierowania zamojskiej komendy. Czwarte miejsce w dwuboju zajął sekc. Rafał Żulewski ratownik z JRG Zamość.

W klasyfikacji drużynowej Mistrzostw Województwa Lubelskiego w Sporcie Pożarniczym kolejne miejsca zajęły: KM PSP Lublin, KP PSP Świdnik, KM PSP Biała Podlaska.

Na uwagę zasługuje fakt, że w dwóch minionych latach, nasi strażacy zajmowali II miejsce, co wskazuje na dobre przygotowanie i wolę walki. Sprawny skuteczny strażak to połowa sukcesu podczas działań ratowniczo-gaśniczych.

Reprezentację KM PSP w Zamościu  stanowią: st. kpt. Przemysław Ilczuk, asp. Paweł Ligaj, asp. Bartłomiej Omański, mł. asp. Błażej Omański, mł. asp. Patryk Bereza,  mł. ogn. Artur Sowa, sekc. Rafał Żulewski, sekc. Paweł Wachowicz, st. sekc. Sebastian Kondrakiewicz, str. Karol Swatko. Kierownikiem drużyny jest bryg. Tomasz Burcon. Trenerem reprezentacji jest bryg. Andrzej Knap.

źródło: materiał nadesłany

 

Poprzedni artykułWielki koncert chwały na Rynku Wielkim (zdjęcia)
Następny artykułNowe ulice i nowe osiedle dla 2000 mieszkańców w Zamościu – Andrzej Wnuk oficjalnym kandydatem na Prezydenta Zamościa
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments