Sprawdź, jak spędzić weekend [Przegląd wydarzeń w Zamościu i regionie]

0
447

Weekend czas zacząć. Specjalnie dla Was zebraliśmy wszystkie wydarzenia, które będą odbywały się w ciągu najbliższych trzech dni w Zamościu i regionie, aby nic Wam nie umknęło. Zobaczcie nasze propozycje imprez plenerowych, koncertów, wydarzeń kulturalnych. Na pewno nie będziecie się nudzić!

1. SZTURM TWIERDZY ZAMOŚĆ

dsc 1254 Sprawdź, jak spędzić weekend [Przegląd wydarzeń w Zamościu i regionie]

Bez wątpienia na uwagę zasługuje organizowany cyklicznie w Zamościu Szturm Twierdzy Zamość. Już dziś o godz. 21 rusza XVI edycja tego jedynego w swoim rodzaju historycznego widowiska, które cofnie nas w czasie o kilka wieków do wydarzeń z 1648 r., gdy armia Kozaków pod wodzą Bohdana Chmielnickiego podeszła pod Zamość i próbowała zdobyć miasto – twierdzę. “Szturm Twierdzy Zamość” rozgrywać się będzie w dniach 25-27 maja. Poza bitwami (dzienną i nocną), zaplanowano m.in. pokazy sokolnicze, pokazy chorągwiarzy (żonglerka flagami) i tańców dworskich, gry i zabawy dla dzieci oraz starszej publiczności.

Inscenizacjom historycznym towarzyszyć będą również Jarmark historyczny oraz wystawa fotografii.

Szczegółowy program “Szturmu” TUTAJ

2. ULICA POETYCKA – LITERACKI ZAMOŚĆ (26 – 27 maja 2018)

afisz ulica2018 ministerstwo www Sprawdź, jak spędzić weekend [Przegląd wydarzeń w Zamościu i regionie]

Dla miłośników literatury i nie tylko Zamojski Dom Kultury przy współpracy z Miastem Zamość przygotował kolejną odsłonę “Ulicy Poetyckiej”. Jest to wydarzenie odwołujące się do dorobku kulturalnego Zamościa. Tegorocznym tematem przewodnim jest współczesny literacki Zamość ze szczególnym uwzględnieniem trylogii zamojskiej Piotra Szewca. Wiodącym tematem obok literatury będzie humanistyka – odwołanie do nauk i tradycji Akademii Zamojskiej oraz sztuka w przestrzeni miejskiej. W ramach imprez towarzyszących odbędą się: spotkania autorskie, wykłady oraz turniej literacki. Odsłonięta zostanie też rzeźba Srebronia – bohatera wiersza Leśmiana [czytaj: Przy Corner Pubie pojawił się Srebroń]

Szczegółowy program TUTAJ

3. DNI TOMASZOWA LUBELSKIEGO

Fot. FB Zenek Martyniuk
Fot. FB Zenek Martyniuk

Świętowanie w Tomaszowie potrwa 3 dni (25- 27 maja), ale to na niedzielę zaplanowano najwięcej atrakcji. W tym dniu na miejskim stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji wystąpi Zenek Martyniuk z zespołem Akcent.

Na scenie oprócz głównej gwiazdy wieczoru, czyli Zenka Martyniuka i zespołu Akcent, wystąpią także inne grupy; między innymi zespół Sonic z Hrubieszowa. Tomaszowska publiczność będzie mogła bawić się przy muzyce zespołu VOX, Mefis oraz Kinga’ s Syndicate.

Szczegóły TUTAJ

4. Koncert “Morowe Panny Wyklęte” w Zamościu

16730480 1416488631724156 770179227821404983 n Sprawdź, jak spędzić weekend [Przegląd wydarzeń w Zamościu i regionie]
Fot. Halina Mlynkova Official / Facebook

Koncert pn. “Morowe Panny Wyklęte” z udziałem zespołu Maleo Reggae Rockers oraz czołowych wokalistek polskiej sceny muzycznej: Haliny Młynkowej, Mariki, Kasi Malejonek, Mony, Fali, Dore i Ani Szafraniec odbędzie się 27 maja na terenie Koszar w Zamościu. Usłyszymy pieśni patriotyczne w nowoczesnej aranżacji. Wydarzenie zainauguruje organizowany przez Zarząd Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość – Festiwal Pieśni Partyzanckich.

Szczegóły TUTAJ

5. Festyn z okazji Dnia Samorządu w Gminie Zamość

dzien samorzadu i muzealnika 2018 Sprawdź, jak spędzić weekend [Przegląd wydarzeń w Zamościu i regionie]

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego – tak zdecydował polski Parlament w 2000 roku na pamiątkę pierwszych wyborów samorządowych, które odbyły się tego dnia w 1990 r. Gmina Zamość celebrowała Dzień Samorządu od kilku lat we wsi Płoskie, organizując tam festyn rodzinny. W tym roku gminne obchody przeniosą się po raz pierwszy do wsi Wysokie pod Zamościem, gdzie Dzień Samorządu będzie fetowany wspólnie z XII edycją festynu z okazji Dnia Muzealnika. W Wysokiem bowiem znajduje się jedyny w Gminie Zamość obiekt, pełniący funkcję muzeum, Regionalna Izba Pamięci.

Wprawdzie główny festyn zaplanowano na niedzielę, 27 maja 2018 r., to jednak pierwsze atrakcje odbędą się już w sobotę pod wieczór w ramach „Nocy z Regionalną Izbą Pamięci”. Opiekujący się obiektem i ekspozycją Izby mieszkańcy Wysokiego zapraszają w godzinach 17:00-00:00 do wspólnego spędzenia czasu w miejscu, gdzie zgromadzono już ponad 1000 starych przedmiotów z zamojskich wsi. Oprócz zwiedzania Izby, program „Nocy” przewiduje m.in. koncert zespołu ludowego „Wesołe Gosposie” z Sitańca Kolonii oraz biesiadę z pajdą swojskiego chleba ze smalcem. Od niedawna, dzięki staraniom Stowarzyszenia „Wysokie nad Łabuńką”, przy Regionalnej Izbie Pamięci funkcjonuje wolnostojący piec chlebowy na drewno do tradycyjnego wypieku wiejskich bochenków. Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich korzysta z niego nader często i w zgodzie z tradycją.

Główny festyn z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego i Dnia Muzealnika rozpocznie się w niedzielę o 14:00. Program sceniczny ukaże ułamek bogatego życia kulturalnego Gminy Zamość. Spośród kilkunastu grup artystycznych i solistów gminnych tego dnia w Wysokiem wystąpi 6 podmiotów, w tym „Show Men Szopinek”, „Ale Cantare” i raper LISU ZTW, a w roli gwiazdy w ponad godzinnym programie zaprezentuje się gościnnie, znany nie tylko w Polsce, Zespół Pieśni i Tańca „Zamojszczyzna” z Zamojskiego Domu Kultury. Szczegółowy program sceniczny jest na plakacie.

Swoje stoiska wystawią m.in. instytucje, organizacje i kluby sportowe, działające na terenie Gminy Zamość, a dla chętnych organizatorzy przygotowali grę terenową z elementami wiedzy o gminie i Samorządzie Gminy Zamość. Gminni druhowie ochotnicy z OSP też zamierzają pochwalić się najnowszymi strażackimi wozami bojowymi.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych, będą gry i konkurencje sprawnościowo-rekreacyjne z nagrodami, animacje, warsztaty, mega-bańki mydlane i kręcenie balonowych postaci. Biblioteka Publiczna Gminy Zamość przygotuje literacką zabawę fantową, a miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich wraz z aktywnymi mieszkańcami i Stowarzyszeniem „Wysokie nad Łabuńką” szykują wystawy tematyczne oraz degustacje regionalnych dań.

Organizatorzy zadbali też o akcenty niepodległościowe – z okazji Roku Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę młodzi radni z Młodzieżowej Rady Gminy Zamość będą rozdawać biało-czerwone chorągiewki i flagietki samochodowe, a jeśli pogoda pozwoli, to kilkaset biało-czerwonych balonów z helem zostanie „uwolnionych do nieba”.

Dzień Samorządu Terytorialnego i Dzień Muzealnika w Wysokiem w Gminie Zamość potrwa prawie do godziny 20:00.

 

Poprzedni artykułPodpisanie umowy z LHS i Dzień Motoryzacji w Zamościu
Następny artykułSzturm Twierdzy Zamość rozpoczęty z hukiem!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments