Start obchodów niepodległościowych w Gminie Zamość

0
620

Start obchodów niepodległościowych w Gminie Zamość

Wprawdzie w Gminie Zamość odbyło się już w tym roku kilka wydarzeń z okazji Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, to jednak oficjalny start niepodległościowych akcji zaplanowano na 11 maja 2018 r. w Żdanowie.

W piątek o 11:00 w żdanowskim kościele pw. św. Stanisława odbyła się Msza św., która rozpoczęła uroczystość Inauguracji Gminnych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Datę i miejsce wybrano nieprzypadkowo – patronem żdanowskiej Szkoły Podstawowej jest bowiem najbardziej uznany Ojciec polskiej niepodległości, Józef Piłsudski, a w maju mijają 83 lata od śmierci Marszałka. 

W uroczystej Inauguracji wzięli udział m.in. wójt Gminy Zamość Ryszard Gliwiński, starsza wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie z delegaturą w Zamościu Maria Gruszka, radni powiatowi z Gminy Zamość, w tym Konrad Dziuba i Jerzy Bondyra, wiceprzewodniczący Rady Gminy Zamość Kazimierz Skiba, radni Gminy Zamość, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Jarosław Kalbarczyk, proboszcz parafii w Żdanowie ks. Jacek Rak, kierownik Centrum Usług Wspólnych Jadwiga Adamczyk, prezes OSP w Skokówce Mirosław Łasocha, sołtysi Żdanowa, Żdanówka, Zwódnego i Skokówki, dyrekcja szkoły oraz uczniowie, nauczyciele i rodzice.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz „biało-czerwonego” korowodu z kościoła pod pobliską szkołę. Większość uczestników korowodu miało biało-czerwone chorągiewki. Delegacja organizatorów i gości wydarzenia złożyła wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą Józefa Piłsudskiego – patrona szkoły. Kolejnym punktem uroczystości było posadzenie dębu, symbolizującego pamięć o setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Wielu znakomitych uczestników tego „ogrodniczego” aktu po kolei pracowało szpadlem. Potem wszyscy obejrzeli część artystyczną, przygotowaną w szkolnej hali sportowej. Dyrektor szkoły Anna Kowalczyk oficjalnie powitała wszystkich obecnych, po czym zabrzmiały tony poloneza, a na parkiecie pojawiły się tańczące pary gimnazjalistów. Potem były wiersze, monodramy, koncerty i pieśni. Uczniowie szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych przygotowali prawie godzinny występ, w którym przypomnieli historię Polski, postać Józefa Piłsudskiego oraz trudną drogę naszego kraju do niepodległości. Przedstawiony program wywołał autentyczny zachwyt przybyłych gości, a słowa podziękowania za jego przygotowanie otrzymali z ust Wójta wszyscy organizatorzy i wykonawcy. Nad przepiękną formą uczniowskich występów czuwały w szczególności nauczycielki Ewa Palonka, Anna Łasocha, Monika Łasocha, Halina Konarzewska, Anna Tomaszewska i Dorota Marczuk.

Wydarzenie w Żdanowie oficjalnie rozpoczyna cykl imprez, akcji, konkursów i innych przedsięwzięć w Gminie Zamość, mających na celu upamiętnienie tego wyjątkowego dla Polaków Jubileuszu odzyskania niepodległości.

Tekst i foto: SP Żdanów i GOK

Poprzedni artykułWyjątkowy koncert w Kazamacie (Filmy i Zdjęcia)
Następny artykułSą pieniądze na utworzenie Izby Pamięci w Łabuniach
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments