Pobrano odciski od członków zespołu VOX (Zdjęcia)

0
568

 

Witold Paszt, Jerzy Słota i Dariusz Tokarzewski, w obecnym składzie zespół VOX, to będą kolejni uhonorowani w Alei Sław w Zamościu. W związku z przygotowaniami do gali, panowie odcisnęli swoje buty estradowe w glince. Na odciskach butów popularnych artystów znajdą się ich autografy.  

Scenariusz uroczystości w Alei Sław zakłada, że osoby uhonorowane zostawiają – także dla potomnych, ale również dla gości odwiedzających Zamość – odcisk swoich butów na wykonanej z brązu tablicy pamiątkowej. Przesłaniem jest fakt, że członkowie grupy VOX w pewien sposób odcisnęli trwały ślad na naszej historii współczesnej, na obliczu naszego “Hetmańskiego Grodu”. Tą tablicą dedykowaną członkom zespołu VOX utrwalimy na następne stulecia ich obecność w krajobrazie kulturowym miasta, z którego się wywodzą, które promują i sławią na estradach Polski i świata. 

Przez dziesięć lat trwania Alei Sław tablicą pamiątkową uczczono: Jana Machulskiego, Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego, Krzysztofa Zanussiego, prof. Janusza Stannego, Stefana Szmidta, prof. Jerzego Kowalczyka, prof. Mariana Koniecznego, Pawła Dudzińskiego, Beatę Ścibakówna i Jana Englerta oraz – w 2017 r. – Tadeusza Wicherka.

Pobrane odciski stylowych butów od Witolda Paszta, Jerzego Słoty i Dariusza Tokarzewskiego znajdą się na tablicy pamiątkowej, którą zaprojektuje i wykona artysta rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa, autor wszystkich tablic z brązu znajdujących się na ulicy Grodzkiej w Zamościu. Litery złożonych przez artystów autografów będą wypukłe, podobnie jak główny napis ZESPÓŁ VOX. Tłem dla odcisków butów będzie symboliczny wzór naśladujący deski estradowe, na których grupa VOX, której liderem jest Witold Paszt, koncertuje od czterdziestu lat. Pod tablicą, jak to jest w zwyczaju, zostanie umieszczony „kamień węgielny” zawierający dane o historii zespołu i naszego miasta. 

Aleję Sław stanowi reprezentacyjny odcinek ulicy Grodzkiej, fragment dawnego traktu dworskiego, biegnącego od murów Twierdzy Zamość, przez Rynek Wielki, w kierunku dawnego pałacu rodu Zamoyskich i pomnika fundatora Zamościa kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego, ceniącego sobie muzykę, sztukę i literaturę.

Aleja Sław powstała w 2008 r. jako autorski projekt promocyjno-kulturalny, by uhonorować ludzi kultury, sztuki i nauki zasłużonych dla miasta, związanych w swojej twórczości i działalności z polską „Perła Renesansu”. Realizuje też misję – wyrażenia podziękowania wybitnym postaciom za ich życia.  

Uroczystość uhonorowania członków legendarnego zespołu VOX odbędzie się 8 czerwca br. Muzyczna oprawa gali w pewien sposób wpisze się w 12. Zamojski Festiwal Kultury „Arte, cultura, musica e…”, organizowany przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, kierowaną przez Tadeusza Wicherka.   

Teresa Madej

Pomysłodawczyni Alei Sław w Zamościu

(Tekst nadesłany)

mchmiel 10 Pobrano odciski od członków zespołu VOX (Zdjęcia) mchmiel 5 Pobrano odciski od członków zespołu VOX (Zdjęcia) mchmiel 2 Pobrano odciski od członków zespołu VOX (Zdjęcia) mchmiel 1 Pobrano odciski od członków zespołu VOX (Zdjęcia)

Poprzedni artykułSą pieniądze na utworzenie Izby Pamięci w Łabuniach
Następny artykułOtwarto SPA na Starówce (ZDJĘCIA)
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments