Matura 2018 z języka polskiego. Znamy tematy tegorocznych wypracowań

0
443
Zdjęcie ilustracyjne. Uczniowie "Społeczniaka tuż przed rozpoczęciem egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2018 r. Fot. Bogusław Klimczuk
GAIA

Znamy już tematy z jakimi musieli się zmierzyć tegoroczni maturzyści na dzisiejszym egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części – maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny; mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego.

W tym roku maturzyści mieli do wyboru: rozprawkę nt. Czy tęsknota jest siłą napędzającą ludzkie życie czy niszczącą na podstawie fragmentu „Lalki” oraz analizę wiersza Ernesta Brylla „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają”.

W temacie rozprawki jest podany problem, którego ma ona dotyczyć. Maturzysta musi przedstawić swoje stanowisko, uzasadnić je, odwołując się do podanego fragmentu tekstu literackiego (zamieszczonego w arkuszu egzaminacyjnym) oraz innych, wybranych przez siebie tekstów kultury (np. tekstu literackiego, obrazu, filmu). W przypadku analizy tekstu poetyckiego nie ma podanego problemu, który maturzysta powinien poruszyć w swoim tekście, jest tylko ogólne polecenie: zinterpretuj wiersz (zamieszczony w arkuszu egzaminacyjnym), postaw tezę interpretacyjną i uzasadnij ją.

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments