Minął rok kawiarni Mazagran. Był tort i szampan oraz dużo dobrej kawy

2
847

Rok Mazagranu 

W piątek 6 kwietnia kilka minut po 17.00 rozpoczęło się świętowanie pierwszych urodzin Kawiarni Mazagran. Był tort i szampan oraz dużo dobrej kawy. Licznie zgromadzeni goście, prezenty i życzenia wielu dalszych sukcesów. Po krótkim, ale treściwym przemówieniu właścicielki Kamili Momot wspieranej przez męża i synka rozpoczęła się część nieoficjalna.

Nazwę kawiarni zaczerpnięto od kawowego napoju, mocno słodzonego z dodatkiem rumu lub koniaku i kostkami lodu. Napój nazwę swoją zawdzięcza algierskiemu miastu Mazagran. W dwudziestoleciu międzywojennym był bardzo popularnym napojem jednakże współcześnie można go spotkać w niewielu miejscach. Jednym z nich, gdzie w upalne letnie dni i nie tylko można skosztować tego napoju jest oczywiście Kawiarnia Mazagran. Specjalnością kawiarni jest też chałwa domowa, robiona osobiście przez właścicielkę. Robiona na bazie roztoczańskiego miodu i ziaren sezamu i słonecznika jest świetnym dopełnieniem pysznej kawy i deserem, który z czystym sumieniem można nazwać „fit”. Chałwa pochodzi z Iranu, ale bardzo szybko rozprzestrzeniła się na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej, jest wiele jej odmian, rodzajów i niuansów w sposobie przygotowania. W Indiach na przykład chałwę produkuje się z wykorzystaniem gotowanej na mleku marchewki z dodatkiem przypraw, w południowej Azji produkuje się ją z dodatkiem kaszy manny. W zamojskim Mazagranie można skosztować chałwy sezamowej, słonecznikowej, pistacjowej czy z bakaliami. Oprócz kawy napijemy się tu pysznej herbaty czy napojów komponowanych przez właścicielkę. Zakupimy niebanalne pamiątki w postaci pachnących herbat, ręcznie robionych czekolad, naturalnych soków, aromatycznych świec i wielu innych.

Mazagran to jednak nie tylko kawiarnia. Działa tu też mała Galeria Mazagran w której prezentowane są fotografie, rysunki i inne dzieła twórców dorosłych, jak i najmłodszych. Jeszcze do 18 kwietnia możemy podziwiać prace dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Zamościu pod tytułem Wielkanocne Tradycje. Kawiarnia wspiera także życie kulturalne Zamościa biorąc udział w organizowanych w mieście imprezach. Mazagran to miejsce spotkań, miejsce gdzie zawsze usłyszy się dobre słowo i gdzie można napić się dobrej kawy!

Korzystając z przywileju autora, chcę podziękować w imieniu Stowarzyszenia Turystyka z Pasją Ekipie Mazagranu za wspieranie również i naszych inicjatyw i życzyć wielu kolejnych, jeszcze owocniejszych i zawsze pachnących dobrą kawą lat!

Turystyka z Pasją

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

a gdzie informacja – artykuł sponsorowany ?

Tomasz Krywionek

Gdyby to był artykuł sponsorowany taka informacja na pewno byłaby umieszczona Panie zazdrośniku. Pozdrawiamy konkurencje