Erasmus + w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Europejskiej w Zamościu. „Gestalte deine Zukunft” w Niemczech

0
661

W bieżącym roku dobiega końca realizacja międzynarodowego projektu Erasmus +, w którym I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu współpracuje ze szkołami z czterech innych krajów. Tematyka projektu dotyczy wspierania przez szkoły uczniów w zakresie wyboru dalszej ścieżki kształcenia i przyszłego zawodu oraz pokonywania trudności w nauce i relacjach społecznych.

Istotnym elementem projektu są międzynarodowe spotkania uczniów organizowane kolejno przez biorące udział w projekcie szkoły. Ostanie z nich odbyło się od 11 do 17 marca 2018 r. w niemieckiej szkole w miejscowości Groebizg.

Po całodniowej podróży reprezentacja naszego liceum złożona z pięciorga uczniów i dwojga nauczycieli dotarła do Poczdamu, gdzie czekali już nią partnerzy z Niemiec, Belgii, Turcji i Włoch.

Pierwsze dwa dni upłynęły na zajęciach integracyjnych, prezentowaniu prac projektowych oraz na zwiedzaniu Berlina i Poczdamu.

Wprost z Poczdamu uczestnicy spotkania wyruszyli autokarem do miejsca do niewielkiego miasta Groebzig, położonego w kraju związkowym Sachsen Anhalt. Po dotarciu do celu podróży zagraniczni goście zostali zabrani do domów uczniów niemieckiej szkoły, gdzie mieli spędzić kolejne cztery noce i poznać realia codziennego życia niemieckich rodzin.  

Pobyt u rodzin i zajęcia w szkole w mieszanej grupie dostarczyły wielu okazji do rozmów i dyskusji, porównań i obserwacji, które były bardzo zróżnicowane.

Czwarty dzień spotkania wypełniła wycieczka do Drezna, gdzie mieliśmy okazję dokładnego zwiedzenia najbardziej interesujących obiektów historycznych, galerii i muzeów.

Ostatni dzień wyjazdu upłynął na warsztatach kulturowych, których forma według uczniów była nieco kontrowersyjna oraz na podsumowującym tę część projektu programie kulturalnym zaprezentowanym przez wszystkie uczestniczące w projekcie szkoły. Sądząc z reakcji publiczności, wśród której byli nauczyciele oraz rodziny uczniów szkoły niemieckiej, występ uczniów naszego liceum był bardzo udany.

W ostatnim tygodniu kwietnia 1 SLO będzie gościć ponad dwudziestu uczniów ze wspomnianych wyżej krajów. Dla wszystkich z nich będzie to pierwszy pobyt w Polsce, co sprawia, że wizyta w Zamościu będzie dla nich prawdziwą przygodą.

Janusz Skowron 

[materiał I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu]

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments