Sukcesy uczennic zamojskiego “Plastyka”

0
569
fotograficzna interpretacja wiersza "Dusza Pana Cogito"; autor: Magda Michnowicz

Dwie uczennice Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu sięgnęły po prestiżowe nagrody w VIII Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim. Alicja Siemko zdobyła I nagrodę w kategorii plastycznej, natomiast Magda Michnowicz II nagrodę w kategorii fotograficznej. W konkursie wzięło udział ponad 160 uczniów z całej Polski.

Magda odkrywała arkana poezji Zbigniewa Herberta pod okiem pani Małgorzaty Godzisz, Ala pod okiem pani Małgorzaty Antosiak. Magda dokonała fotograficznej  interpretacji wierszy “Sprawozdanie z raju” i „Dusza pana Cogito”, natomiast Ala utworu “Kot”.

– Po raz kolejny nasi uczniowie udowadniają na arenie ogólnopolskiej swoją artystyczną wrażliwość na słowo, poezję, obraz.  mówi Małgorzata Godzisz, nauczyciel języka polskiego w Liceum Plastycznym w Zamościu – Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem “Wolność w twórczości Zbigniewa Herberta”, wiele jej odcieni można odnaleźć zarówno w tekstach poetyckich, jak i prozatorskich poety. Herberta nazwano kiedyś „poetą sumienia z wyostrzoną potrzebą wolności”. To właśnie on ukazywał w czasach zniewolenia „potęgę smaku” i „postawę wyprostowaną”. Był człowiekiem wolnym i niezależnym, niedającym się manipulować przez kogokolwiek. Wolność była dla niego wartością bezwzględną. 

Prezentacja zwycięzców i wręczenie nagród nastąpiło podczas Koncertu Laureatów 22 marca w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Katarzyna Herbert – żona poety.

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments