Zamość: Projekt „Onko Mocni” wsparciem dla chorych na nowotwory

2
684

„ONKO – MOCNI……” to projekt Stowarzyszenia „Drukarnia Wyobraźni”, którego celem jest pomoc osobom z chorobą nowotworową. To projekt, który jest cegiełką w powrocie do zdrowia, całkowicie zależną tylko od nas samych! Projekt, który zapewnia wsparcie psychologiczne, społeczne oraz informacyjno – edukacyjne. Pomaga w walce z lękiem, minimalizuje stres związany z trudami leczenia oraz podnosi poziom odpowiedzialności za własne zdrowie. Z uwagi na to, że dobrostan psychiczny odgrywa ogromną rolę w procesie zdrowienia wsparcie w ramach projektu prowadzone będzie poprzez: warsztaty psychoedukacyjne stacjonarne, grupowe, wyjazdowe sesje terapeutyczne, terapię tańcem i ruchem, indywidualne ćwiczenia z urządzeniem do Biofedback,
WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE prowadzone będą przez wykwalifikowanego psychoterapeutę, w aktywnej warsztatowej formie. Zajęcia odbywać się będą w ODK Okrąglak. Zakres tematyczny warsztatów to: przekonania na temat choroby, rola układu odpornościowego, rola wyobraźni w procesie zdrowienia, stres i sposoby radzenia sobie z nim, komunikacja z bliskimi, komunikacja z personelem medycznym, asertywność, dialog wewnętrzny, radzenie sobie z trudnymi emocjami, nadzieja, wewnętrzna mądrość, duchowość, rola zabawy w zdrowieniu, tworzenie planu zdrowienia, wtórne korzyści z choroby. TERAPEUTYCZNE SESJE WYJAZDOWE to jednodniowe warsztaty na których uczestnicy zapoznają się z technikami radzenia sobie z problemami i stresem, takimi jak: relaksacja przez oddech, ćwiczenia pracy z ciałem, praca z wyobraźnią, ćwiczenia z treningu uważności. Forma wyjazdowa sprzyjać będzie koncentracji na sytuacji „tu i teraz” , a element turystyczny wpłynie na integrację grupy, pozwoli poznać ciekawe zakątki Roztocza. Psychoterapia TAŃCEM I RUCHEM opiera się na założeniu, że „ciało i umysł pozostają ze sobą w stałej wzajemnej interakcji”. W ciele człowieka zawarta jest jego historia a jego osobowość i stan emocjonalny wyrażają się poprzez postawę ciała i ruch. Dlatego też zmiana na poziomie ruchu (rozwijanie świadomości ciała, zmiana schematów ruchowych) może mieć wpływ na całościowe funkcjonowanie człowieka. Kluczowe jest wspieranie pacjenta w dostrzeganiu i rozwijaniu spójności miedzy myślami, emocjami, wrażeniami z ciała i działaniem. Ruch może sprzyjać ujawnianiu się tych doświadczeń i może stać się dla nich formą wyrazu. Włączenie szeroko pojętego ruchu i aspektu cielesnego w proces psychoterapii pozwala na poznanie reakcji ciała i otworzenie się na płynące z niego odczucia. Może być sposobem na   głębsze zrozumienie samego siebie.  Pozwala również zwiększyć dostęp do pełniejszego odczuwania i wyrażania emocji a także wykorzystania swoich możliwości. Ruch pomaga przygotować się do nazywania trudnych emocji. Daje również dostęp do nieświadomych uczuć, które choć często wyparte, ale wciąż istnieją w ciele. Ruch pobudza wyobraźnię, umożliwia tworzenie i przeżywanie nowych doświadczeń. Odbędzie się 2 dniowy warsztat, po 5 godz. każdego dnia. Z uwagi na czas i formę zajęć zaplanowano w trakcie trwania poczęstunek, w celu uzupełnienie energii pacjentów. Warsztaty poprowadzi certyfikowana psychoterapeutka. Wszyscy zainteresowani mogą korzystać z systemu Biofeedback. System ten pomaga w nauce panowania nad własnymi emocjami zmniejszając stres, poprawiając samopoczucie oraz funkcjonowanie procesów pamięci i uwagi. Każdy zainteresowany może wypożyczyć system i prowadzić ćwiczenia indywidualnie w domu.

Zapraszamy osoby zmagające się z chorobą. Zróbcie Państwo śmiały krok. Pomóżcie sobie w powrocie do zdrowia! Z zajęciami ruszamy już w kwietniu! Zapisy: e –mail: [email protected] lub tel. 84 62 73 775 lub osobiście w ODK Okrąglak do 16 kwietnia 2018.

tekst nadesłany

- reklama-
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

Warto skorzystać z tej pomocy. Mi te spotkania dały wiele wsparcia w leczeniu.

Anonimowo

Polecam, bardzo wartościowe zajęcia. Uczą jak sobie radzić z chorobą.