Doradca pomoże z rozliczeniem w ZUS

Rzecznik lubelskiego ZUS informuje o formie pomocy dla przedsiębiorców mających wątpliwości, jak po zmianach rozlicza się składki w ZUS? Zachęa do skorzystania z pomocy doradców płatnika składek. Od lutego czekają w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, także w Zamościu.

0
544

 

Rzecznik lubelskiego ZUS informuje o formie pomocy dla przedsiębiorców mających wątpliwości, jak po zmianach rozlicza się składki w ZUS? Zachęca do skorzystania z pomocy doradców płatnika składek. Od lutego czekają w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, także w Zamościu.

Od stycznia około stu tysięcy płatników składek w województwie lubelskim rozlicza się z ZUS na zmienionych zasadach. Składki wpływają co miesiąc jednym przelewem na indywidualny rachunek składkowy przedsiębiorcy. Kwotę przelewu ZUS automatycznie dzieli i księguje na poszczególnych funduszach.

Dla tych, którzy mają pytania co do płatności składek, ich rozliczania i nowych rachunków w ZUS, instytucja uruchomiła 1 lutego usługę doradcy płatnika składek. W placówkach Oddziału ZUS w Biłgoraju jest trzynastu doradców, z tego dwóch w Zamościu. To odpowiednio przeszkoleni, dotychczasowi pracownicy Zakładu. Z ich pomocy można skorzystać w salach obsługi klientów. –  Na razie przedsiębiorcy dopytują przede wszystkim o to, jak oznaczać wpłatę do ZUS i czy w opisie przelewu trzeba wskazywać dodatkowe dane, takie jak NIP. Przypominamy, że do identyfikacji przelewu wystarczy numer rachunku składkowego. Pytają też, jak zsumować składki z deklaracji rozliczeniowej – informuje Anna Kaniowska, która jest doradcą płatnika w Inspektoracie ZUS w Zamościu.

Niektórzy sprawdzają również swoje saldo rozliczeń w ZUS. Zakład przypomina klientom, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i mają zaległości składkowe, że od 1 stycznia bieżące wpłaty w pierwszej kolejności pokrywają najstarsze zaległości. A to może prowadzić do utraty prawa do zasiłku chorobowego, opiekuńczego lub macierzyńskiego, jeśli nie wystarczy środków na terminowe opłacenie dobrowolnej składki chorobowej. W takich sytuacjach warto wystąpić do ZUS o zgodę na opłacenie składki po terminie. A jeśli przedsiębiorca nie jest w stanie spłacić zadłużenia jednorazowo, może wystąpić np. o rozłożenie go na raty.

materiał nadesłany przez:

Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS
w województwie lubelskim

Poprzedni artykułReklamuj się z nami! To się opłaca!
Następny artykułVII Charytatywne Ostatki Karnawałowe za nami
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments