“Szept zesłańców” – losy zamojskich Sybiraków.

0
718

31 stycznia Stowarzyszenie Heureka Generator rozpoczęło realizację międzynarodowego, historycznego spotkania młodzieży zatytułowanego „Chodź, opowiem ci historię… Szept zesłańców”. Młodzi ludzie z Polski, Czech, Cypru, Rumunii i Węgier  zintegrowali się, by następnie przystąpić do wspólnej pracy nad realizacją głównego tematu spotkania: przeprowadzenia wywiadów i stworzenia polsko – angielskiej publikacji zawierającej opowieści ludzi, którzy w trakcie II wojny światowej i po jej zakończeniu byli zesłani w głąb Rosji – na Syberię i do Kazachstanu.

Wywiadów zgodzili się udzielić: Pani Barbara Szleszyńska-Malec, Pani Kazimiera Kolasowska, Pani Weronika Cybulska, Pan Zbigniew Kruk, Pan Władysław Sitkowski i Pan Józef Mołodecki. Rozmowy zostaną przeprowadzone 4 lutego, w godzinach 10.30 – 13.30 w Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej „Luneta”, a z najstarszymi Sybirakami – w ich domach prywatnych.  8 lutego, w godzinach popołudniowych na Rynku Solnym odbędzie się happening promujący pracę międzynarodowej grupy.

Młodzi miłośnicy historii spotykają się w Zamościu już po raz trzeci. W roku 2015 poznawali losy Dzieci Zamojszczyzny, a w roku 2016 – dzieje partyzantów na tle wydarzeń Powstania Zamojskiego. Umożliwia im to europejski program Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, sektor ‘Młodzież’. Efektem projektów jest zawsze anglojęzyczna publikacja, którą uczestnicy rozprowadzają i rozpropagowują w swoich krajach.

Wszystkie projekty odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamościa, a aktualny – także pod patronatem Związku Sybiraków.

tekst nadesłany

 

 

 

Poprzedni artykułJakie inwestycje z Budżetu Obywatelskiego wybrali mieszkańcy Karolówki i Osiedla Rataja?
Następny artykułŻyrardowska “Manufaktura Satyry” w BWA
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments