25 milionów na inwestycje w Gminie Zamość

Najpoważniejszymi wyzwaniami na ten rok dla Gminy Zamość są projekty termomodernizacji obiektów szkolnych, montaż zestawów kolektorów słonecznych, budowa ujęcia wody i sieci wodociągowej w Płoskiem, oraz realizacja dużego projektu z Programu Transgranicznej Współpracy Polska – Białoruś – Ukraina.

0
939
fot. Gmina Zamość

Rada Gminy Zamość na sesji w dniu 26 stycznia przyjęła budżet Gminy na 2018 rok. Samorząd zamierza zrealizować inwestycje za łączną kwotę ponad 25 mln zł, z czego samo dofinansowanie unijne do ich realizacji to przeszło 12 mln zł.

Sesja budżetowa Rady Gminy Zamość zwołana została na 26 stycznia (piątek) br. Pierwotnie termin przyjęcia przez Radę budżetu ustalony był na 28 grudnia 2017r. Projekt budżetu Wójt Gminy przedłożył Przewodniczącemu Rady i Regionalnej Izbie Obrachunkowej 14 listopada ubiegłego roku. Po tym terminie urząd otrzymał z Samorządu Województwa Lubelskiego informację o możliwości podpisania umowy na dofinansowanie dwóch dużych gminnych projektów związanych z termomodernizacją sześciu Szkół. Łączne wydatki (kosztorysy) tych projektów lat 2018-2019 to 9 535 000 zł. Unijne dofinansowanie niestety tylko 5 743 147 zł. Pozostałe to własne środki Gminy, których nie było w przedłożonym projekcie budżetu. Trzeba było od nowa przygotować montaż finansowy zadań 2018 roku. Dlatego przesunięty termin uchwalenia budżetu.

W budżecie, jaki przedłożyłem Radzie Gminy wydatki inwestycyjne to kwota 25 170 131 zł (26 % łącznej sumy wydatków). Przewidziana jest realizacja 86 różnego rodzaju zadań, z tego 56 to wykonanie uchwał zebrań wiejskich. Realizować będziemy 9 projektów unijnych, z dofinansowaniem aż 12 837 191 zł. Planowana jest realizacja wspólnie z Powiatem 7 zadań Samorządu Powiatu Zamojskiego, a gminna kwota w tych zadaniach to 1 680 000 zł. Na gminnych drogach chcemy realizować 14 zadań z budową około 4200 m.b. nawierzchni asfaltowej – planowane wydatki to 2 570 000 zł. – mówi Wójt Ryszard Gliwiński.

Najpoważniejszymi wyzwaniami na ten rok dla Gminy Zamość są wspomniane wyżej projekty termomodernizacji obiektów szkolnych, montaż 1285 zestawów kolektorów słonecznych na nieruchomościach Mieszkańców, budowa ujęcia wody i sieci wodociągowej w Płoskiem, oraz realizacja dużego projektu z Programu Transgranicznej Współpracy Polska – Białoruś – Ukraina. W tym ostatnim przypadku Gmina Zamość jest liderem projektu realizowanego przez trzech partnerów w Polsce i trzech na Ukrainie. Jego efektem będzie przebudowa obiektu byłej szkoły w Lipsku Polesiu na „Centrum Geoturystyczne”. Samorząd chce w tej miejscowości i w tej części Gminy tworzyć w przyszłości szeroką gminną ofertę turystyczną.

 Szczegóły dotyczące wszystkich planowanych inwestycji oraz podział kosztów TUTAJ

źródło: Urząd Gminy Zamość

Poprzedni artykułDo Kielc po komplet punktów
Następny artykułJakie inwestycje z Budżetu Obywatelskiego wybrali mieszkańcy Karolówki i Osiedla Rataja?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments