Sprawdź ważność swojego dowodu osobistego!

0
658

W 2017 r. ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków. Ponad 57 tys. osób z tej grupy to mieszkańcy Lubelszczyzny – informuje Lubelski Urząd Wojewódzki i apeluje do mieszkańców województwa o sprawdzenie daty ważności swojego dokumentu tożsamości.

Utrata ważności dowodów przez tak dużą liczbę osób w jednym roku, związana jest z tzw. „górką dowodową”, która miała miejsce w 2007 r. Utrata ważności starych, książeczkowych dowodów osobistych (od 1 stycznia 2008 r.) spowodowała, że znaczna liczba dowodów osobistych wydana została dopiero z końcem 2007 r. lub początkiem 2018 r.

Temat jest niezwykle ważny i dotyczy bardzo wielu osób, również w woj. lubelskim. Stąd apel o wojewody do mieszkańców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku do właściwego urzędu gminy lub miasta o wydanie nowego dowodu.

– Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa, m.in. w kontaktach z urzędem – podkreśla Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. – Taki dokument jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać. Nie załatwimy żadnych spraw w urzędzie czy na poczcie. W kwestiach wymagających weryfikacji tożsamości, możemy mieć problem z uzyskaniem kredytu bankowego czy z dokonaniem zakupu ratalnego.

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego należy złożyć w swoim urzędzie na 30 dni przed upływem ważności starego dokumentu. Od 2010 roku dowody osobiste są wydawane bezpłatnie.

źródło: LUW

 

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments