W piątek, 15 grudnia w hali tenisowej zamojskiego OSiRu odbyła się Gala Podsumowania Roku Kulturalnego 2017.

Podczas wydarzenia, przyznano odznaczenia i nagrody osobom i instytucjom, które wniosły w mijającym roku szczególny wkład w rozwój kultury w naszym mieście. Gala stanowiła podziękowanie za zaangażowanie, kreatywność i pasję, pracownikom, twórcom, animatorom, ludziom kultury, a także sponsorom kultury. Zjawili się na niej wszyscy ci, którzy dołożyli swoją cegiełkę do rozwoju kulturalnego Zamościa oraz w swoich działaniach przyczynili się do promocji miasta na arenie krajowej i międzynarodowej.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia i nagrody w siedmiu kategoriach.

Prezydent Andrzej Zastąpiło państwową odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej” odznaczył Jerzego Tyburskiego. Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych został uhonorowany w roku 50-lecia działalności BWA-Galerii Zamojskiej, za twórczość w dziedzinie malarstwa i grafiki.

Medalem „Zasłużony dla Zamościa” zostali odznaczeni:

 • Bogumiła Sawa – znawczyni i miłośniczka naszego Zamościa. Jest autorką wielu cennych studiów historyczno-architektonicznych dotyczących naszego miasta i jego przedmieść. Przez wiele lat prowadziła wnikliwe kwerendy biblioteczne i archiwalne dotyczące staropolskiego i XIX-wiecznego Zamościa, dokonując ciekawych odkryć.
 • Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne – to jedno z najstarszych towarzystw fotograficznych w Polsce i jedno z najdłużej działających stowarzyszeń w Zamościu. Od 1961 r. upowszechnia sztukę fotografii, organizując wystawy, festiwale, konkursy fotograficzne, plenery, warsztaty i spotkania. Od 50 lat organizator Ogólnopolskiego Biennale Fotografii ZABYTKI. Od wielu lat prowadzi Galerię Fotografii Ratusz.
 • Pośmiertnie został uhonorowany Waldemar Zakrzewski – zasłużony dla Zamościa artysta i pedagog. Reżyser, scenarzysta, twórca Teatru Młodych w Zamościu. Wychował ponad dwa tysiące uczestników Teatru Młodych. W 1988 r. założył i przez 7 lat był prezesem Towarzystwa Przyjaźni Zamość-Schwäbisch Hall (odznaczony Srebrnym Medalem Ratuszowym Schwäbisch Hall). Był dyrektorem Sekretariatu i współtwórcą Europejskiego Klubu Młodzieży Artystycznej.

W kategorii „Ambasador Kultury Zamościa” odznaczenia odebrali:

 • Joanna Brześcińska – Riccio, zamościanka mieszkająca we Włoszech, która przez wieloletnią, różnorodną i aktywną działalność upowszechnia i promuje dziedzictwo kultury Zamościa we Włoszech.
 • Leszek Wiśniewski – dziennikarz lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej. W ponad 1500 audycjach, reportażach porusza tematykę społeczną, kulturalną i regionalną „wokół” Zamościa. Współtworzył program „Spotkania z prof. Wiktorem Zinem”, „Sensacje XX wieku” „Kawa czy herbata”, jest autorem wielu filmów dokumentalnych dotyczących Zamościa i jego historii.
 • Leonard Marczuk – ma na swoim koncie szereg konkursów, koncertów, zrealizowanych projektów muzycznych. Od 1989 r. jest szefem Agencji Artystycznej, założył Zespół „Hetmańscy Sarmaci”, utworzonego na bazie solistów Orkiestry Włościańskiej. Z zespołem koncertuje na terenie kraju, promując Zamość.
 • Marek Lis – promuje Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” w kraju i w Europie. Jego zasługą jest przyznanie zamojskiemu Festiwalowi znaku Signis Europa, który jest wynikiem współpracy „Sacrofilmu” z festiwalem francuskim „Kino i pojednanie” oraz festiwalem włoskim „Ludzie i religie”.

W kategorii „Animator Kultury Zamościa” uhonorowano:

 • Wojciech Brykner – współtwórca i realizator inscenizacji historycznej wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, inicjator i uczestnik oprawy kawaleryjskiej świąt narodowych w Zamościu.
 • Adam Gąsianowski – twórca Galerii Starej Fotografii, i Starych Aparatów, autor wystaw starej fotografii oraz wydawca albumów Czar starej fotografii. Jest współautorem książek o ludziach Zamościa i Zamojszczyzny.
 • Grupa Stforky – popularyzują graffiti, a ich prace funkcjonują w przestrzeni miejskiej. Grupa ma na swoim koncie również happeningi, w tym kolorowy autobus w ramach „Wszystko Gra w Zamościu”, koncerty muzyczne, adresowane do młodych mieszkańców. Na uwagę zasługują 2 murale wykonane w 2017 r.: Bolesława Leśmiana i Marka Grechuty.
 • Chór Ziemi Zamojskiej „Contra” – od 2009 r. swoimi koncertami uświetnia uroczystości państwowe i kościelne. Są organizatorami dwóch cyklicznych festiwali muzycznych: pieśni pasyjnych oraz Roztoczańskiego Koncertu Kolęd i Pastorałek.

W kategorii „Sponsor Kultury Zamościa” statuetki przyznano:

 • dla PKP LHS za wsparcie Zamojskiego Festiwalu Filmowego „Spotkania z historią” – Super Sponsor.
 • dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej „Spotkania z historią” za wsparcie budowy nowej sali kinowej oraz zakup projektora.
 • Państwu Małgorzacie i Januszowi Kitka – właścicielom Restauracji Bohema za wsparcie zamojskich wydarzeń kulturalnych, w tym działalności BWA – Galerii Zamojskiej.

Nagrody finansowe odebrali:

 • Elżbieta Gnyp – Prezes Zamojskiego Towarzystwa Renesans, propagującego od 25 lat postać i twórczość Bolesława Leśmiana. Inicjatorka i realizatorka wystaw, sympozjów i seminariów. W swoim dorobku posiada artykuły dot. twórczości zamojskich artystów, publikowane w Zamojskim kwartalniku Kulturalnym, katalogach i prasie lokalnej.
 • Grzegorz Obst – Założyciel i Prezes Stowarzyszenia Zamojski Klub Jazzowy (od 35 lat). Jest inicjatorem i realizatorem festiwali jazzowych, które sprawiły, że Zamość jest znaczącym ośrodkiem muzyki jazzowej w kraju i poza granicami.
 • Włodzimierz Filipski – od 40 lat jest pracownikiem merytorycznym Biura Wystaw Artystycznych. Jest autorem projektów graficznych przygotowywanych przez Galerię oraz wydawanych albumów ilustracji.
 • Maria Rzeźniak – pracownik Muzeum Zamojskiego z 40 – letnim stażem. Jest Prezesem zamojskich przewodników, pomysłodawczynią oprowadzania wycieczek w strojach historycznych, autorką wielu opracowań historycznych, oraz realizowanych przez Instytucje szkoleń edukacyjnych.
 • Bożena Fornek – wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury. Inicjatorka i realizatorka wydarzeń literackich: konkursów, warsztatów i wystaw. Współpracuje ze szkołami promując uczniów podejmujących próby literackie. Pomysłodawczyni wielu inicjatyw w ramach obchodzonego „Roku Leśmiana w Zamościu”.
 • Bogusław Bodes – pedagog Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Uhonorowany za twórczość w dziedzinie malarstwa, rysunku, projektowania graficznego, scenografii. Od 1988r. zajmuje się również rzeźbą, instalacjami oraz innymi dziełami o charakterze przestrzennym.
 • Krzysztof Serafin – miłośnik i znawca Zamościa, jego historii i kultury. Posiada bogatą kolekcję fotografii, którą udostępnia nieodpłatnie zamojskim instytucjom. Jest również autorem nagrań video, które wykorzystywane są na antenach telewizji ogólnopolskiej.
 • Łukasz Trojanowski – nauczyciel, autor scenariuszy wieczorów poetyckich, inscenizacji szkolnych prezentowanych na terenie miasta. Wychowawca wielu laureatów konkursów recytatorskich oraz autorskich spektakli.

W związku z zakończeniem pracy zawodowej i odejściem na emeryturę podziękowania specjalne otrzymały Panie:

 • Danuta R. Kawałko – wieloletni dyrektor Książnicy Zamojskiej im. St. Kostki Zamoyskiego w Zamościu,
 • Zofia Socha – wieloletni pracownik Zamojskiego Domu Kultury.
 • Marta Derkacz-Turczyn – wieloletni pracownik Wydziału Kultury. W podziękowaniu za 40-letnie twórcze uczestnictwo w życiu kulturalnym Zamościu została uhonorowana także tytułem Super Animator.

Galę prowadziła Joanna Bilska – Pawłowska oraz Patryk Pawelec. Wieczór uświetnił występ muzyczny. Repertuar z lat 20-tych i 30 tych zaprezentowali: Piotr Stopa, Krzysztof Stopa, Waldemar Skóra, Remigiusz Kozak, Wojciech Tybulczuk, Emi Ueno-Stopa, Michał Stopa, Magda Stopa, Marika Kraujutowicz. Dominika Lipska przybliżyła klimat potańcówek z tego okresu.

 

 

- reklama-
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments