75. Rocznica Wysiedleń Zamojszczyzny. Obchody w Zamościu [ZDJĘCIA]

0
1117

Od odsłonięcia Pamiątkowej Tablicy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu rozpoczęły się miejskie obchody 75. Rocznicy Wysiedleń na Zamojszczyźnie. W czasie II wojny światowej w miejscu szkoły znajdował się obóz przejściowy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny. 

Kolejnym punktem programu obchodów była msza święta w Kościele Św. Michała Archanioła. Następnie uroczystości przeniosły się pod Pomnik Ofiar Faszyzmu (róg ul. Stefana Okrzei i Marszałka Józefa Piłsudskiego), gdzie miało miejsce wystąpienie Juliana Grudnia Prezesa Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień Obozów i Obozów Koncentracyjnych Okręg Zamość oraz Apel Pamięci. Złożono także kwiaty i wieńce. W uroczystości uczestniczył Andrzej Dera sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W ramach obchodów jeszcze dziś o godz 13 w zamojskim Ratuszu odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta. Uroczystości rozpoczną się od odśpiewania Hymnu Państwowego, następnie wykład zatutułowany „Niemiecka Akcja Wysiedleńcza na Zamojszczyźnie 1942-1943. Skala i charakter zbrodni.” wygłosi Pani Agnieszka Jarczyńska. W programie znajda się także wystąpienia zaproszonych gości. O oprawę muzyczną zadbają muzycy Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Pierwszych wysiedleń Niemcy dokonali w kilku wsiach zamojskich już w dniach 6-25 listopada 1941 roku. Wysiedlenia na masową skalę rozpoczęły się w listopadzie 1942 roku i trwały do marca 1943 roku, a następnie miały miejsce w lecie 1943 roku. Łącznie spacyfikowano 297 wiosek. Historycy szacują, że z Zamojszczyzny wysiedlono ok. 110 000 osób z czego ponad 30 000 stanowiły dzieci.W miejsce Polaków Niemcy osiedlali ludność etnicznie niemiecką z innych krajów Europy.

Poprzedni artykułMikołajki w zamojskim kinie. Co w repertuarze?
Następny artykułNasi wśród Najlepszych w Polsce
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments