Znamy przyszłość budynku dworca PKP

1
874

Zniszczony budynek Dworca PKP przy ul. Szczebrzeskiej w Zamościu przejdzie w końcu remont. Obiekt, który miasto Zamość zakupiło od przewoźnika zostanie zmodernizowany i zaadaptowany na Centrum Integracji Społecznej, aktywizujące osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Dofinansowanie na realizację projektu pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. O tych planach poinformowali podczas dzisiejszej konferencji w zamojskim Ratuszu, Prezydent Andrzej Wnuk oraz Tomasz Kossowski Dyrektor Wydział Rozwoju Miasta i Funduszy Zewnętrznych.

Całkowita wartość projektu pod nazwą “Przebudowa i remont obiektów infrastruktury usług społecznych w Mieście Zamościu” wynosi 7 280 976, 52 zł. Kwota pozyskanego dofinansowania to ponad 6 milionów złotych.

W ramach projektu przeprowadzony zostanie remont generalny byłego dworca PKP przy ulicy Szczebrzeskiej. W budynku powstanie Centrum Integracji Społecznej, które w ciągu roku zapewnić ma aktywizację zawodową 30 osobom. Gmach ma wysokość 2 kondygnacji naziemnych i jest częściowo podpiwniczony wiec zapewnia niezbędną przestrzeń. Przy okazji wyremontowana zostanie również poczekalnia na potrzeby podróżnych PKP. Jako, że gmach dworca wpisany jest do rejestru zabytków, prace prowadzone będą pod ścisłym nadzorem konserwatorskim.

Projekt przewiduje także remont części budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego przy ul. Śląskiej. Zostanie ona zaadapowana na potrzeby Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Ponadto w ramach projektu przebudowana i rozbudowana zostanie też część istniejącego budynku Prokuratury Rejonowej Przeniesiony zostanie tam Dom Dziecka mieszczący się obecnie przy ul. Źródlanej. Jak podkreślił Prezydent Wnuk – realizacja projektu pozwoli na osiągnięcie standardów lokalowych przez Dom Dziecka. Nowa infrastruktura będzie bowiem dostosowana do wymogów ustawowych w zakresie tworzenia placówek o warunkach zbliżonych do środowiska domowego, dla nie więcej niż 14 wychowanków.

Głównym celem całej inwestycji jest wsparcie osób i rodzin zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym także dzieci z rodzin niewydolnych opiekuńczo – wychowawczo.

Zakończenie realizacji projektu planowane jest na listopad 2020 r.

Poprzedni artykułRatusz szuka pracownika
Następny artykułAndrzej Bubeła w Radzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

fajnie, jak dozyje do 2020 to w koncu bede mogl w poczekalni poczekac na pociąg