Lokalizacja filharmonii oceniona negatywnie. Znamy opinię wydaną przez NID

5
1092
Projekt filharmonii, wizualizacja RYSY Architekci

Pod znakiem zapytania stanęła planowana u zbiegu ulic Sadowej i Dzieci Zamojszczyzny lokalizacja budynku zamojskiej filharmonii. Jak informowaliśmy wczoraj – budowa obiektu w tym miejscu, nie uzyskała akceptacji Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID), który współpracuje z UNESCO. Udało nam się dotrzeć do dokumentu, w którym NID argumentuje taką decyzję.

Nieruchomość, na której stanąć miałaby filharmonia objęta jest wpisem do rejestru zabytków województwa lubelskiego, zawiera się w granicach Pomnika Historii, objęta jest strefą “B” ochrony konserwatorskiej oraz graniczy ze strefą “A”oraz “K” ochrony konserwatorskiej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Zamość oraz zawiera się w ochronnej Strefie buforowej Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przypomnijmy, że w przypadku zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Wojewódzki Konserwator Zabytków ma obowiązek zasięgnięcia opinii specjalistycznej instytucji, jaką jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Z prośbą o zaopiniowanie koncepcji obiektu filharmonii do NID-u wystąpiła Kierownik Lubelskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Delegatury w Zamościu, Grażyna Żurawicka.

W wydanej przez siebie opinii NID ocenia, iż: “Zaproponowana lokalizacja obiektu kubaturowego ingerować będzie w przedpole fortyfikacji zakłócając percepcję chronionych ciągów widokowych i sylwety Starego Miasta w Zamościu, co znacząco obniży jego walory krajobrazowe”.

W dalszej części Instytucja stwierdza, że: “proponowane zmiany dotyczące obowiązującego planu miejscowego poprzez naruszenie strefy ochrony konserwatorskiej oraz planowana lokalizacja inwestycji kubaturowej będą miały szkodliwy wpływ na integralność chronionego układu urbanistycznego.”

“Działania te są sprzeczne z zasadami ochrony konserwatorskiej krajobrazu i ekspozycji zabytkowej panoramy Zamościa oraz należy uznać je za niewłaściwe z punktu widzenia nadrzędnych celów planowania przestrzennego, jako narzędzia ochrony wyjątkowej uniwersalnej wartości układu urbanistycznego “Starego Miasta w Zamościu” – Miejsca Światowego Dziedzictwa UNESCO.” – podsumowuje NID.

Więcej o filharmonii TUTAJ

 

 

Poprzedni artykułAmbasador Armenii z wizytą podczas Dnia Ormiańskiego
Następny artykułAmbasadorowie z całego świata w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

W tak małym mieście filharmonia? Dziwne. Może by w nowym sądzie coś wynająć? ?

Anonimowo
Reply to  Anonimowo

W takim małym mieście wielki gmach sądu… dziwne…

Anonimowo

Czy w przypadku koncepcji budowy apartamentowca na dawnym zielonym ryneczku obowiązują te same zasady ochrony konserwatorskiej krajobrazu oraz panoramy Starego Miasta Zamościa?

Anonimowo

Nie potrafią usunąć samochodów ze Starówki, więc nie martwcie się o filharmonie!Chciałabym jednakże, żeby była.

Anonimowo

1.Gdzie Rzym, a gdzie Krym?
2. Czy Lidl, Biedronka i cały Hot Stop nie przeszkadzały?
3. MOSiR jest znacznie bliżej fortyfikacji i nie przeszkadza?
Natomiast też uważam, że nic by się nie stało gdyby bryła filharmonii nawiązywała do renesansu.