Godny pochówek Żołnierzy Wyklętych. „Jar” i „Eam” spoczną w Radecznicy

1
772

Płk. Marian Pilarski ps. „Jar” i ppor. Stanisława Bizior ps. „Eam”, żołnierze Armii Krajowej i WiN zostali straceni w 1952 r. na Zamku Lubelskim. Ich szczątki odnaleziono w styczniu w nieoznakowanych kwaterach na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. Uroczysty pochówek Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 14 października w Radecznicy.

Obaj żołnierze kierowali tzw. II Inspektoratem Zamojskim AK. Ich ekshumacji dokonano w ramach prowadzonego przez IPN śledztwa, w oparciu o znowelizowane w 2016 roku przepisy ustawy o IPN oraz ustawy o cmentarzach i grzebaniu zmarłych. Miejsce domniemanego pochówku obu ofiar komunizmu, znajdujące się pod jednym ze współczesnych nagrobków, wytypowali historycy z lubelskiego oddziału IPN na podstawie dokumentów służb bezpieczeństwa i akt cmentarnych.

Po wielu latach Bohaterowie zostaną godnie pochowani. Ich szczątki powrócą w rodzinne strony. Uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam” odbędą się w dniach 13-14 października 2017 r. Szczątki Żołnierzy zostaną przewiezione tzw. szlakiem pamięci z miejsca, gdzie się teraz znajdują – z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie do Radecznicy, gdzie zostaną pochowane.

Mieszkańcy miejsc, gdzie żyli i służyli w konspiracji „Jar” i „Eam”, będą mogli im oddać hołd. Kondukt pogrzebowy 13. października wyruszy do Sitańca, Zamościa, Tyszowiec i Mokregolipia, gdzie o godz. 17.30 w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego zostanie odprawiona msza św. i będzie wystawiona warta honorowa. Następnego dnia nastąpi wyprowadzenie szczątków z kościoła i przejazd do Radecznicy, gdzie zostanie odprawiona msza św. w intencji bohaterów w Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego, a po niej nastąpi pochówek w kryptach pod Bazyliką w Radecznicy.

Krypta, w której zostaną pochowani żołnierze niepodległościowi – o czym poinformował podczas wczorajszej konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, Wojewoda Przemysław Czarnek – pełnić ma podwójną rolę. – Będzie miejscem spoczynku tych dwóch żołnierzy niezłomnych, ale jeśli IPN odnajdzie kolejnych naszych bohaterów, to oni, za ewentualną zgodą rodzin, mogą być tutaj pochowani. Bazylika ojców Bernardynów to było miejsce, w którym żołnierze niezłomni uzyskiwali schronienie – wyjaśnił Wojewoda.

Organizatorami uroczystości są: wojewoda lubelski, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Stowarzyszenie „Głos Bohatera”, organizacje kombatanckie i służby mundurowe.

 

Poprzedni artykułUwaga! Będzie mocno wiało! Ostrzeżenie dla województwa lubelskiego
Następny artykułKolejowe inwestycje na Zamojszczyźnie
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo

BÓG HONOR I OJCZYZNA