„Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna – pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. Wystawa w MDK

0
592

Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie oraz Młodzieżowy Dom Kultury im. Kornela Makuszyńskiego w Zamościu zaprasza na otwarcie wystawy pt.: „Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna – pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie”. Otwarcie ekspozycji odbędzie się w dniu 5 października 2017 r. o godzinie 10:00 w Galerii Sztuki Dziecka MDK Zamość, ulica Kamienna 20.

Wystawę zorganizowano w ramach XXIV Ogólnopolskiego Sejmiku Placówek Wychowania Pozaszkolnego pod hasłem: „Tradycja dla przyszłości. Budowanie tożsamości miejsca w procesie wychowania i edukacji pozaszkolnej”.

Zadaniem wystawy, której autorkami są Pani Agnieszka Jaczyńska oraz Pani Magdalena Śladecka, jest ukazanie szczególnego charakteru wydarzeń na Zamojszczyźnie oraz umiejscowienie ich w szerszym kontekście. 

Ekspozycja opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze „Aktion Zamość”, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania „bastionu niemieckości”.

Wystawa przygotowana w dwóch wersjach językowych: polskim i angielskim, zawiera materiały ikonograficzne, pozyskane podczas szerokiej kwerendy w archiwach i muzeach oraz od osób prywatnych. Wykorzystane zostały również źródła normatywne, w tym faksymile dokumentów, a także relacje osób, które były uczestnikami lub świadkami opisywanych wydarzeń.

Wystawa w MDK Zamość zorganizowana jest dla upamiętnienia 75 rocznicy wysiedleń i pacyfikacji Zamojszczyzny przez hitlerowców.

Poprzedni artykułFilm o Powstaniu Zamojskim na festiwalu w Los Angeles
Następny artykułGm. Stary Zamość: Bakterie coli w wodociągu.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments